Najnowsze

Tłum chętnych na fotel prezesa PKO BP

Najnowsze

TVN24PKO BP wciąż bez prezesa

W konkursie na stanowisko prezesa banku PKO BP złożono 14 ofert - poinformował bank w komunikacie prasowym. O stanowisko wiceprezesa ubiegają się 24 osoby.

"36 osób złożyło 38 zgłoszeń, w tym 14 na stanowisko prezesa zarządu PKO BP i 24 na stanowisko wiceprezesa zarządu PKO BP" - podano w komunikacie.

Teraz zgłoszenia będą podlegać weryfikacji. Rozmowy kwalifikacyjne będą przeprowadzone w pierwszej połowie września.

PKO BP pozostaje bez prezesa od 7 lipca. Tego dnia Rada nadzorcza PKO podjęła uchwałę odwołującą z funkcji prezesa Jerzego Pruskiego oraz z funkcji wiceprezesa Tomasza Mironczuka. Ocenia się, że prezes PKO BP naraził się Radzie Nadzorczej decyzją o rekomendowaniu akcjonariuszom przeznaczenia niemal całego ubiegłorocznego zysku na dywidendę 2,88 mld.

Od tamtej pory obowiązki prezesa pełni Wojciech Papierak - wiceprezes zarządu banku.

Kto wygra?

Na giełdzie nazwisk przed wyborem nowego szefa banku najczęściej wymieniane jest jedno – Sławomir Lachowski. Lachowski rok temu odszedł z BRE Banku. Dobrze zna też PKO BP, bo w latach dziewięćdziesiątych tworzył strategię biznesu detalicznego tego banku. Przez rok po odejściu z BRE Banku obowiązywał go zakaz konkurencji, ale ten okres dobiega właśnie końca.

Przyszły prezes banku będzie podlegał ustawie kominowej, oznacza to że może zarabiać nawet kilkukrotnie mniej niż szef prywatnego banku.

PKO BP jest jednym z największych banków w kraju. Skarb Państwa posiada w nim 51,49 proc. akcji.

Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24