Jak Orban ograniczył rolę Trybunału Konstytucyjnego. "Jest wykorzystywany instrumentalnie"

Polska jak Węgry? "Trybunał Konstytucyjny jest wykorzystywany instrumentalnie"
Polska jak Węgry? "Trybunał Konstytucyjny jest wykorzystywany instrumentalnie"
TVN24 BiS
TVN24 BiSPolska jak Węgry? "Trybunał Konstytucyjny jest wykorzystywany instrumentalnie"

Po zmianach dokonanych przez rząd Victora Orbana węgierski Trybunał Konstytucyjny jest wykorzystywany instrumentalnie - mówił w programie "Otwarcie dnia" w TVN24 Biznes i Świat Dominik Hejj, politolog i redaktor naczelny serwisu kropka.hu.

Dominik Hejj, politolog i redaktor naczelny serwisu kropka.hu stwierdził w TVN24 Biznes i Świat, że premiera Węgier Viktora Orbana i szefową polskiego rządu Beatę Szydło łączy to, że oboje uważają, że Trybunał Konstytucyjny stoi na straży dawnego porządku.

Jak na Węgrzech?

- Porządek w Polsce to konstytucja z 1997 roku, a na Węgrzech to konstytucja z 1949 roku, znowelizowana w 1989 roku. Zmiany TK na Węgrzech trwały trzy lata. Były to zmiany systematyczne i wprowadzane po kolei tak, aby ograniczyć rolę TK. Po latach możemy powiedzieć, że to się udało - powiedział Dominik Hejj. Gość TVN24 Biznes i Świat przypomniał, że Fidesz, węgierska partia rządząca, wprowadziła podatek od odpraw w wysokości 98 proc., który miał obowiązywać wstecz od 2005 roku. - Tamtejszy Trybunał Konstytucyjny uznał, że jest to niezgodne z konstytucją, więc Viktor Orban powiedział wtedy, że TK stoi na straży starego porządku oraz że on to zmieni dlatego, że ma legitymizację, która wynosiła wówczas 2/3 (głosów w parlamencie - red.), czyli większość konstytucyjną. I tak też zaczęło się dziać, bo natychmiast zwiększył liczbę sędziów z 9 do 12 i wydłużył ich kadencję z 9 do 12 lat. To były pierwsze zmiany, które wprowadzono bardzo szybko, a później szły one coraz dalej i teraz mamy taką sytuację, że TK może tylko orzekać w takim wymiarze, czy procedura została zachowana, czyli czy np. (projekt zmiany prawa-red.) złożyła go odpowiednia liczba posłów - wyjaśniał Hejj.

Przychylny Trybunał

Politolog podkreślił, że węgierski TK działa i orzeka, ale "orzecznictwo zmieniło się ze 100 proc. wyroków podważających decyzje Fideszu na takie, że są one w 3/4 zgodne z konstytucją". - Trybunał Konstytucyjny na Węgrzech jest wykorzystywany instrumentalnie, a co ciekawe w programie wyborczym Fideszu z 2010 roku było wiele zarzutów dotyczących właśnie instrumentalnego wykorzystywania TK przez socjalistów - mówił Hejj.

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC 0 1.0)

Pozostałe wiadomości