Terminal LNG w Świnoujściu prawie gotowy. Wystartuje pod koniec roku

Najnowsze

www.polskielng.plTrwa montaż i spawanie wewnętrznych zbiorników

Budowany w Świnoujściu terminal LNG jest już gotowy w 75 proc. - podała na swojej stronie kancelaria premiera. Budowa ma zakończyć się jeszcze w 2014 roku.

Trwa montaż i spawanie wewnętrznych zbiorników ze specjalnych blach niklowych oraz montaż stalowych konstrukcji pomostów dachowych pod instalacje na obu zbiornikach. W części morskiej kontynuowany jest m.in. montaż rurociągów LNG i rozpoczęto próby ciśnieniowe rurociągów stalowych.

Podpisany we wrześniu ub.r. przez spółkę Polskie LNG i budujące terminal konsorcjum Saipem-Techint-PBG aneks do kontraktu przewiduje, że terminal będzie gotowy do eksploatacji do końca 2014 r. Pierwotnie umowa przewidywała oddanie terminala do eksploatacji 30 czerwca 2014 r.

Trzy miliardy na jedyny taki projekt

Całkowity koszt terminalu to obecnie ok. trzy mld zł, a wydatki kapitałowe związane z oddaniem do użytku wszystkich instalacji zostały oszacowane na około 4,5 mld zł. Inwestycja jest finansowana z kapitału własnego, dotacji unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Europejskiego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej, a także z kredytów w Europejskim Banku Inwestycyjnym, Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju oraz kredytów komercyjnych.

Terminal LNG w Świnoujściu, którego częścią będą dwa zbiorniki o pojemności 160 tys. m sześc. każdy, pozwoli na sprowadzanie do Polski do pięć mld m3 gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m3 rocznie.

Jest pierwszym tego typu projektem w Europie Środkowo-Wschodniej.

Autor: rf//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.polskielng.pl