Terminal 2 gotowy na Schengen

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plJednak zdążymy z Terminalem 2

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie hali odlotów nowego Terminalu 2 na warszawskim Okęciu - dowiaduje się TVN24. Ten dokument otwiera drogę do uruchomienia całości obiektu już 30 marca, czyli w dniu otwarcia wszystkich lotniskowych przejść granicznych w Polsce i ośmiu w innych krajach Strefy Schengen.

- Dzięki tej decyzji lotnisko dniu 30 marca będzie mogło obsługiwać pasażerów zgodnie z przepisami obowiązującymi w krajach Strefy Schengen. Teraz możemy spokojnie myśleć o rozruchu instalacji – powiedział Michał Marzec, naczelny dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze.

W pierwszej kolejności w hali odlotów będą odprawiane loty czarterowe, nieco później do Terminalu 2 będą przenoszone odprawy lotów rozkładowych.

Otwarcie terminalu było do tej pory niemożliwe, bo brakowało pozytywnej opinii strażaków. Wykonawca inwestycji nie umiał usunąć wskazywanych przez nich mankamentów (chodziło m.in. przeciekający dach, nieotwierające się okna i błędy w systemie alarmowym).

Na zakupy poczekamy

Rozwiązanie kwestii hali odpraw Terminalu 2, to jednak nie koniec budowlanych kłopotów na Okęciu. - Pozwolenie na użytkowanie nie obejmuje części pomieszczeń komercyjnych. Na wypicie kawki na lotnisku będzie trzeba poczekać jeszcze około trzech tygodni - podkreśla Jaromir Grabowski, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Niekończąca się opowieść

Inwestycja, która ciągnie się od trzech lat, po dwukrotnej renegocjacji cen jest warta prawie 250 milionów dolarów. Po wielokrotnym przesuwaniu terminów zakończenia prac, miała być gotowa w maju zeszłego roku. W październiku ówczesny minister transportu Jerzy Polaczek polecił zerwać kontrakt z hiszpańsko-polskim konsorcjum Ferrovial Agroman-Budimex-Estudio Lamela. Po wyrzuceniu wykonawców z placu budowy, nadzór nad pracami przejęły Polskie Porty Lotnicze.

Dzięki nowemu terminalowi, z warszawskiego lotniska będzie mogło skorzystać 12 mln pasażerów rocznie. Powierzchnia nowego terminalu wynosi 110 tys. m kw., czyli ponad dwa razy więcej niż "starego" Terminalu 1.

Źródło: TVN24, Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl