Teraz Francuzi do Enei

Najnowsze

Aktualizacja:
wikipedia.orgTeraz wyłączność na negocjacje w sprawie Enei ma Electricité de France

Francuski Electricité de France ma wyłączność na negocjacje na zakup koncernu energetycznego Enea - taką informację w nocy w komunikacie podało Ministerstwo Skarbu Państwa.

EDF jako jedyny ma w tej chwili szansę zakupu 51 procent akcji energetycznego potentata. Ministerstwo skarbu zamierza zakończyć tę transakcję w I kwartale przyszłego roku, choć pierwotne plany mówiły o jej zamknięciu jeszcze w roku 2010.

Resort skarbu wybrał EDF spośród 4 firm, jakie złożyły wiążące oferty. Oficjalnie nie ujawniono nazw tych firm, choć media wymieniały właśnie EDF, także francuski GDF Suez oraz czeski EPH.

Pod koniec października Skarb Państwa przyznał na tydzień wyłączność na negocjacje w sprawie zakupu Enei spółce zależnej od Kulczyk Holding. Przedstawiciele holdingu mówili wówczas, że transakcja jest już praktycznie przesądzona.

Jednak mimo upływu terminu ostatecznie nie doszła ona do skutku. W połowie listopada resort podał, że powraca do rozmów z inwestorami, dopuszczonymi wcześniej do negocjacji.

Wystawiony na sprzedaż pakiet według rynkowej wyceny wart jest ponad 5 mld zł. Po jego sprzedaży Skarb Państwa zachowa ok. 10 proc. akcji Enei (obecnie ma ich 60,43 proc., z czego 9,43 proc. stanowią akcje przewidziane do przekazania pracownikom firmy). Drugim największym akcjonariuszem spółki jest Vattenfall, który w ofercie publicznej Enei objął 18,67 proc. akcji spółki.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do spółki należy m.in. Elektrownia Kozienice.

Źródło: TVN CNBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org