Ten apartament jest wart więcej niż prezydencka pensja

TVN24 Biznes

TVN24Prywatne apartamenty w Pałacu Prezydenckim ekspert wycenia na 62 tys. zł miesięcznie

Wyborcza wygrana to splendor i prestiż, mniejsze lub większe znaczenie polityczne - ale i materialne przywileje. Ekspert firmy Home Broker Tomasz Turek zwrócił uwagę na "branżową" stronę zagadnienia i wyliczył, ile warte są prezydenckie apartamenty.

Zwycięzca prezydenckich wyborów przez najbliższe 5 lat pełnić będzie najwyższy urząd w państwie. Sam ten fakt zdejmuje z niego wiele trosk dnia codziennego: co miesiąc na konto głowy państwa wpływa wynagrodzenie w wysokości ok. 18,5 tys. zł brutto (około 12,5 tys. zł netto), do dyspozycji prezydenta są pracownicy Kancelarii, której roczny budżet w 2010 roku opiewa na blisko 160 mln zł.

Państwo rozwiązuje też mieszkaniowe potrzeby swego pierwszego obywatela i jego rodziny: do ich dyspozycji stają prywatne apartamenty w Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu 46/48, w samym centrum stolicy.

Dwa tysiące kwadratowych metrów

Jak zauważa ekspert Home Broker, ze względów bezpieczeństwa szczegółowe informacje o warunkach, w jakich mieszka głowa państwa są utrzymywane w tajemnicy. Według niego nieoficjalnie wiadomo jednak, że Pałac oferuje głowie państwa i jego rodzinie trzy sypialnie i tyle samo gabinetów, prywatny ogród oraz liczne reprezentacyjne salony, a nawet kaplicę. Jak wylicza Tomasz Turek, prezydent ma więc do dyspozycji w pełni wyposażony apartament o powierzchni około 2 tys. m kw.

Średni czynsz za metr kwadratowy mieszkania na warszawskim Śródmieściu opiewa na 31,34 zł miesięcznie. Wynajęcie lokalu o podobnej powierzchni w śródmieściu stolicy kosztowałoby więc minimum 62 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że na Starym Mieście czynsz za mieszkania może być dwu- a nawet trzykrotnie wyższy od średniej dla dzielnicy.

Z drugiej strony nie sposób znaleźć też apartamentu na wynajem, który byłby podobny do prezydenckiego. Szukać można jedynie takiego, który byłby godny głowy państwa.

"Prezydencka" alternatywa

Na warszawskim Śródmieściu do wynajęcia jest na przykład luksusowy, nowoczesny apartament o powierzchni ponad 300 m kw. W lokalu znajduje się duży basen, sauna oraz dwa tarasy - każdy o powierzchni zbliżonej do powierzchni samego lokalu. Najemca ma ponadto do dyspozycji dwa miejsca postojowe i komórkę lokatorską o powierzchni, której nie powstydziłoby się dwupokojowe mieszkanie.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że ten apartament ma prawie 5 metrów wysokości. Najwyższy standard gwarantują takie udogodnienia jak: podłoga z kamienia naturalnego i drewna, kino domowe, oświetlenie z możliwością dowolnego programowania, klimatyzacja i pełne wyposażenie najbardziej uznanych producentów. Nad bezpieczeństwem pieczę sprawuje ochrona w budynku, a do samego apartamentu można się dostać dedykowaną windą aktywowaną chipem. Koszt najmu tego lokalu to blisko 30 tys. zł miesięcznie.

Źródło: Home Broker

Źródło zdjęcia głównego: TVN24