Telewizja na małym ekranie w połowie roku

Najnowsze

TVN24Mobilna telewizja ma być dostępna już w połowie roku

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozstrzygnął: operatorem mobilnej telewizji będzie spółka Info-TV-FM. Firma w ciągu trzech miesięcy powinna uruchomić nadawanie sygnału telewizyjnego do odbioru w telefonach komórkowych i innych urządzeniach przenośnych.

Pokonanym w konkursie jest Mobile TV, utworzona przez czterech operatorów telefonii komórkowej: Polkomtel (Plus), PTK Centertel (Orange), Polską Telefonię Cyfrową (Era) i P4 (Play).

Start w ciągu trzech miesięcy

Zgodnie z warunkami przetargu zwycięzca ma w ciągu 3 miesięcy od decyzji o przydziale częstotliwości zaoferować klientom usługę mobilnej telewizji. Operator ma obowiązek zawrzeć porozumienie z nadawcami, których kanały telewizyjne chce emitować.

Z drugiej strony musi przedstawić hurtową ofertę wszystkim firmom, które zechcą zająć się sprzedażą i obsługą klientów końcowych. W praktyce będą to zapewne głównie operatorzy telefonii komórkowej, którzy będą odsprzedawać tę usługę swym klientom.

Początkowo usługi będą dostępne prawdopodobnie tylko w kilku miastach. Dopiero w przed końcem 2011 r. usługa musi być dostępna w 31 głównych miastach, a w całej Polsce - nie wcześniej niż w 2012 r.

15 milionów do budżetu

Info-TV-FM ma wpłacić do budżetu państwa kwotę zadeklarowaną we wniosku konkursowym: 15,1 mln zł. W swej ofercie zobowiązała się do zaoferowania co najmniej 16 programów od przynajmniej 16 dostawców usług audiowizualnych, np. stacji telewizyjnych lub radiowych.

Jak poinformował UKE, przy wyborze zwycięzcy konkursu brano pod uwagę w pierwszym rzędzie zachowanie warunków konkurencji na rynku. Inne kryteria to m.in. wysokość zadeklarowanej kwoty za częstotliwości, na których odbierana będzie telewizja mobilna oraz wiarygodność finansowa.

Spółka Info-TV-FM jest operatorem telekomunikacyjnym, zajmującym się m.in. emisją programów radiowych i telewizyjnych. Buduje także maszty i wieże telekomunikacyjne oraz udostępnia własną infrastrukturę nadawczą operatorom telefonii komórkowej. Należy do NFI Magna Polonia.

Źródło: PAP, Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24