Telewizja cyfrowa uchwalona

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huPilot będzie bardziej potrzebny - liczba programów w eterze będzie większa

Jeśli zechcesz kupić telewizor, który nie potrafi odebrać cyfrowego sygnału w obowiązującej w Polsce wersji, będziesz musiał podpisać oświadczenie, że wiesz co robisz. To jeden z zapisów uchwalonej właśnie przez Sejm ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

W głosowaniu udział wzięło 419 posłów, za opowiedziało się 279, przeciw było 140.

Koniec z dotychczasowymi nadajnikami

Zgodnie z uchwalonymi przepisami do końca lipca 2013 r. nadawanie analogowe wyłączą nadawcy, którzy dotąd mają sieci naziemne: Telewizja Polska (TVP 1, TVP 2, regionalne programy telewizyjne), Polsat, TVN, TV4 i Telewizja Puls.

Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi odbiór większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych (docelowo 7 programów w ramach multipleksu pierwszego i po 8 programów w ramach drugiego oraz trzeciego).

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza także lepszą jakość obrazu i dźwięku. Możliwe też będzie równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych jednego programu (np. w kilku językach) oraz dźwięku przestrzennego, a także np. wprowadzenie kodów rodzicielskich.

Aby oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć telewizor z tunerem MPEG-4 albo do dotychczasowego telewizora dokupić dekoder.

Ustawa stanowi, że sprzedaż telewizorów i dekoderów, które nie nadają się do odbioru cyfrowego odbioru programów telewizyjnych w Polsce będzie możliwa tylko wtedy, gdy nabywca zostanie o ułomności urządzenia poinformowany na pismie (i na piśmie potwierdzi ten fakt sprzedawcy).

Ma to chronić konsumentów przed nieświadomym kupowaniem urządzeń niespełniających wymagań technicznych odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Będzie kampania informacyjna

Ustawa porusza też m.in. kwestie związane z kampanią informacyjną dotyczącą cyfryzacji telewizji, która zapozna społeczeństwo ze zmianą w sposobie odbioru programów telewizyjnych.

Zobowiązani do jej przeprowadzenia będą zarówno nadawca publiczny Telewizja Polska, jak i nadawcy komercyjni: Polsat, TVN, Polskie Media oraz Telewizja Puls.

Wszyscy oni będą musieli nadawać w swoich programach informacje o telewizji cyfrowej. Cyfryzację promuje również strona internetowa resortu infrastruktury www.cyfryzacja.gov.pl.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu