Telekomunikacyjny gigant zwolni 40 procent załogi

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Kanadyjska firma BlackBerry ogłosiła plany zwolnienia 4,5 tys. pracowników w swych oddziałach na całym świecie. Odpowiada to 40 proc. wszystkich zatrudnionych.

Jak sprecyzowano, w celu zmniejszenia kosztów operacyjnych do pierwszego kwartału 2015 roku konieczna jest redukcja liczebności personelu do 7 tys. Już w minionych miesiącach doszło do zwolnień w różnych sektorach; na wiosnę spółka zatrudniała 12,7 tys.pracowników.

Spadek kursu akcji

Producent smartfonów przedstawił z tygodniowym wyprzedzeniem swe wyniki finansowe. Przedstawiciele spółki podali, że straty koncernu za drugi kwartał sięgają niemal miliarda dolarów. W czasie ogłaszania tych informacji na krótko wstrzymano obrót akcjami spółki na giełdzie. Ostatecznie na zamknięciu notowań kurs akcji spadł o 17 proc. Firma poinformowała, że straty są spowodowane m.in. niesatysfakcjonującą sprzedażą nowego modelu smartfona Z10. W czerwcu dyrektor BlackBerry Thorstein Heins mówił, że sprzedano 2,7 mln tych urządzeń (na 6,8 mln sztuk). Wielu użytkowników smartfonów BlackBerry postanowiło pozostać przy starszych modelach. W ubiegłym miesiącu poinformowano, że nie jest wykluczona sprzedaż przedsiębiorstwa.

Autor: adszmtom / Źródło: PAP, tvn24.pl