Telefonica zapłaci 151 mln euro za zawyżanie cen internetu

Najnowsze

Aktualizacja:
telefonica.esHiszpański telekom narażał na straty konkurencję i klientów

Były państwowy monopolista Królestwa Hiszpanii świadomie łamał unijne przepisy i hamował wprowadzanie w kraju internetu szerokopasmowego - stwierdziła KE. Takie nieuczciwe praktyki wyceniono na 151 mln euro.

- Struktura cenowa Telefoniki podwyższała koszty jej konkurentom, ograniczała konkurencję na rynku detalicznym i zmuszała konsumentów do płacenia za to - powiedziała unijna komisarz do spraw konkurencji Neelie Kroes.

- Gdy konsumenci i przedsiębiorcy doznają na tak dużym rynku uszczerbku, cierpi cała gospodarka. Konsumentów odsunięto od dostępu do nowych usług, na jakie pozwala szerokopasmowy Internet - podkreśliła Kroes dodając, że zarząd Telefonici wiedział, że łamie przepisy antytrustowe, czyli przeciwdziałające powstawania monopoli.

Hiszpańska spółka zapowiedziała złożenie odwołania od wydanej przez KE decyzji, którą nazwała "niesprawiedliwą i nieproporcjonalną".

Telefonica kontroluje kablową sieć telefoniczną, wykorzystywaną przez 80 procent hiszpańskich użytkowników ADSL (asymetrycznych cyfrowych łącz abonenckich, w Polsce w tej technologii jest realizowana popularne Neostrada). By móc rywalizować z Telefoniką, konkurenci musieli wykupywać od niej hurtowo takie łącza, oferowane następnie pojedynczym klientom.

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: telefonica.es