Technokorporacje głowią się, co robić z gotówką. Uzbierały 1,64 biliona dolarów


Amerykańskie korporacje spoza branży bankowej zgromadziły w ubiegłym roku 1,64 bln dol. To o 12 proc. więcej (180 mld dol.) niż w 2012 r. Większość tej kwoty należy do komputerowych gigantów takich, jak: Apple czy Microsoft.

W ubiegłym roku spółki komputerowe uzbierały w sumie 638 miliardów dolarów, czyli 39 proc. całej kwoty przypadającej na firmy spoza sektora finansów.

"Tak potężne zapasy gotówki z pewnością pomogą przedsiębiorstwom utrzymać wysokie oceny wiarygodności kredytowej i zmniejszy koszty obsługi długów" - oceniła w raporcie agencja ratingowa Moody's. Mogą także przyciągnąć nowych inwestorów, którzy już od dłuższego czasu z uwagą obserwują przedsiębiorstwa z branży IT.

Wzrost o połowę w cztery lata

I nie ma się im co dziwić, bo takie firmy jak Apple, Microsoft, Verizon Communications czy Google zdominowały czołówkę rankingu najbogatszych firm w USA. A jak sprawdził Bloomberg, sam Apple posiada obecnie 9,7 proc. (159 mld dol.) wszystkich środków pieniężnych będących w posiadaniu korporacji spoza branży bankowej.

Co więcej, firmy technologiczne uzbierały na koniec 2013 roku o 309 miliardów dolarów (53 proc.) więcej niż jeszcze w 2009 r. Dochodzi do tego 450 mld dol. odłożonych za granicą, co stanowi 47 proc. wszystkich środków, jakie korporacje trzymają za granicami USA.

iPhone zaleją Chiny? Ruszyła sprzedaż smartfonów Apple
iPhone zaleją Chiny? Ruszyła sprzedaż smartfonów Apple TVN24 BiS

Autor: rf/klim/ / Źródło: Bloomberg

Pozostałe wiadomości