"Te pieniądze zabezpieczą nas przed wstrząsami w Europie"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESDolary z MFW wciąż będą dostępne

- Jest to pierwszy krok takiej zgodnej i wspólnej formy działania, która zabezpiecza gospodarkę polską przed tymi wstrząsami, które już w Europie były i które dalej jej grozą - tak minister finansów Jacek Rostowski skomentował decyzję podległego mu resortu oraz NBP o wystąpienie do MFW o przedłużenie elastycznej linii kredytowej. Fundusz zapowiedział, że rozpatrzy go pozytywnie.

Narodowy Bank Centralny nadal będzie miał dostęp do ponad 20 mld dolarów na obronę kursu złotego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyjął wniosek Polski o przedłużenie dostępu do elastycznej linii kredytowej i zasygnalizował, że rozpatrzy go pozytywnie. Dokument podpisali we wtorek prezes NBP i minister finansów.

Mocny zamek w drzwiach

- Jest to kwota, do której mamy prawo dostępu, jeśli stwierdzimy, że jest to potrzebne. To nie tyle wykupienie ubezpieczenia, ile zamontowanie silnych zamków na drzwiach. Ułatwi nam to sytuację, gdyby np. nastąpił atak na złotego. Nie jest to pożyczka, tylko gwarancja dostępu do tych środków – tłumaczył minister.

Jak podkreślił, linia to pozytywny efekt współpracy ministerstwa finansów i Narodowego Banku Polskiego. - Cieszę się, że udało się o nią wystąpić razem z NBP. To pierwszy krok wspólnego działania, który zabezpiecza Polskę przed wstrząsami, które mają miejsce w Europie – mówił Rostowski. Wyjaśnił, że koszt dostępu do tych pieniędzy to ok. 60 mln dol. rocznie, a poniesie go rząd. Podkreślił jednak, że to i tak dużo mniej niż wyniósłby koszt obsługi długu zagranicznego, gdyby linii nie było.

MFW zadowolony z decyzji

John Lipsky, pierwszy zastępca dyrektora zarządzającego funduszu po zebraniu Rady Gubernatorów MFW oświadczył, że wita z zadowoleniem wniosek o kredyt w wysokości 20,1 miliarda dolarów. - Kierownictwo MFW zamierza starać się o aprobatę wniosku przez Zarząd Wykonawczy Funduszu na początku lipca - powiedział. Przypomniał, że Polska była jedyną gospodarką w Unii Europejskiej, która uniknęła recesji w 2009 roku, co miało m.in. związek - jak stwierdził - "ze zdrową polityką ekonomiczną, która przyczyniła się do powstrzymania nierównowagi makroekonomicznej i zostawiła znaczne pole manewru, kiedy zaczął się światowy kryzys".

Linia jest rodzajem kredytu zwiększającego rezerwy walutowe banku centralnego, z którego może on skorzystać do obrony kursu rodzimego pieniądza. W maju 2009 roku MFW zaakceptował jednoroczną umowę opiewającą na ok. 20,58 mld dolarów w ramach elastycznej linii kredytowej. Polska nie wykorzystała tych środków.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES