Najnowsze

Tauron zbuduje nowy blok w Łagiszy. Połowę pieniędzy da PIR?

Najnowsze

Elektrownia Łagisza
TauronNowy blok gazowo-parowy o mocy 413 MW ma zastąpić stare węglowe o mocy 120 MW

Tauron podpisze w czwartek list intencyjny z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi dotyczący budowy bloku gazowo-parowego w elektrowni Łagisza. Według Dariusza Lubery, prezesa Tauronu PIR zadeklarował zaangażowanie finansowe do 750 mln złotych.

Tauron podpisze z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi list intencyjny dotyczący budowy bloku gazowo-parowego o mocy 413 MW. Według prezesa Tauronu wkład PIR w tę inwestycję ma wynieść maksymalnie 750 mln złotych. Całkowity koszt realizacji tego przedsięwzięcia jest szacowany na 1,5 mld złotych.

Ogromna inwestycja

Elektrownia Łagisza będzie jedną z największych inwestycji realizowanych przez Tauron w Polsce. Obecnie zasila Będzin i Dąbrowę Górniczą, a w przyszłości ma dostarczyć energię także do Sosnowca. Nowy blok w Łagiszy ma być gotowy w 2017 roku. Według założeń ma zastąpić obecnie pracujące bloki węglowe o mocy 120 MW. Wcześniej Tauron miał realizować budowę bloku elektrowni w Łagiszy wspólnie z PGNiG. Pod koniec 2012 roku spółki podpisał nawet list intencyjny w tej sprawie, ale ostatecznie w 2013 roku spółka gazowa wycofała się z tej inwestycji.

Więcej inwestycji

W 2013 roku Grupa Tauron zainwestowała łącznie 3,78 mld złotych. Za te pieniądze m.in. zmodernizowała sieci dystrybucyjne i zbudowała nowe przełącza. Grupa postawiła też na rozwój zielonej energii. – Oddaliśmy do eksploatacji dwie farmy wiatrowe w Wicku i Marszewie (łącznie 122 MW) oraz bloki biomasowe w Tychach (40 MW) i Stalowej Woli (20 MW) – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia. - Dodatkowo uruchomiliśmy wysokosprawny blok ciepłowniczy o mocy 50 MW w Zespole Elektrociepłowni Bielsko-Biała – dodaje. W tym roku Tauron będzie m.in. kontynuował rozwój inwestycji w Stalowej Woli, Tychach i Dąbrowie Górniczej. - "Spółka oczekuje także rychłego podpisania kontraktu na realizację swojej kluczowej inwestycji - bloku o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Istotnym elementem realizacji strategii w zakresie mocy wytwórczych jest także uczestnictwo w projekcie przygotowania i budowy elektrowni jądrowej w Polsce" - podaje grupa w komunikacie.

Duże oszczędności

W ostatnich dniach Tauron pochwalił się, że jego program poprawy efektywności przyniósł w 2013 roku 320 mln złotych oszczędności. Wcześniej grupa realizowała podobny program, który trwał dwa lata u przyniósł około miliarda złotych oszczędności. – Szacujemy, że skala oszczędności w każdym roku będzie oscylowała wokół kwoty 300 mln zł rocznie. Łączne założone oszczędności powinny sięgnąć niemal 900 mln zł – mówi Krzysztof Zawadzki, wiceprezes zarządu Tauronu.

Autor: msz//bgr / Źródło: TVN24 BiS, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Tauron

Pozostałe wiadomości