Tauron przejmie polskiego Vattenfalla za 4,6 mld zł

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Powstanie energetyczny gigant

Tauron Polska Energia kupi od Vattenfalla za 4,63 mld zł Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny, który obejmuje większość spółek szwedzkiego koncernu w Polsce. Taką informację podał Tauron w komunikacie giełdowym, podkreślając, że przedwstępna umowa została już podpisana. Na transakcję musi zgodzić się jeszcze Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według Bloomberga Vattenfall sprzeda też polskie aktywa ciepłownicze PGNiG za 1 mld dol.

O tym, że Vattenfall zamierza wycofać się z Polski wiadomo było już od miesięcy. O tego czasu Tauron był też jednym z głównych potencjalnych nabywców spółek szwedzkiego koncernu w Polsce.

- Tauron kupi od Vattenfalla 1 249 693 akcji spółki Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny (GZE), stanowiących 99,98 proc. kapitału zakładowego GZE - podano we wtorkowym komunikacie Tauronu.

"Zyskujemy aktywa, które znakomicie uzupełnią naszą działalność"

Akwizycja GZE bardzo dobrze wpisuje się w strategię realizowaną przez Grupę Tauron. Przejmując te aktywa wykorzystujemy wyjątkową i niepowtarzalną okazję, która pojawiła się na polskim rynku energetycznym. Możliwość integracji infrastruktury dystrybucyjnej na południu Polski, gdzie głównie koncentruje się nasza główna działalność, jest wręcz naturalna prezes tauronu

Zyskujemy aktywa, które znakomicie uzupełnią naszą działalność i pozwolą wygenerować dodatkową wartość w postaci większego bezpieczeństwa dla naszych obecnych i potencjalnych klientów, cenny know-how i jeszcze lepszy dostęp do bardzo dużego i chłonnego rynku Górnego Śląska lubera 2

- Akwizycja GZE bardzo dobrze wpisuje się w strategię realizowaną przez Grupę Tauron. Przejmując te aktywa wykorzystujemy wyjątkową i niepowtarzalną okazję, która pojawiła się na polskim rynku energetycznym. Możliwość integracji infrastruktury dystrybucyjnej na południu Polski, gdzie głównie koncentruje się nasza główna działalność, jest wręcz naturalna - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes Tauronu Dariusz Lubera.

- Zyskujemy aktywa, które znakomicie uzupełnią naszą działalność i pozwolą wygenerować dodatkową wartość w postaci większego bezpieczeństwa dla naszych obecnych i potencjalnych klientów, cenny know-how i jeszcze lepszy dostęp do bardzo dużego i chłonnego rynku Górnego Śląska - dodał.

Zgodnie z umową Tauron zobowiązał się do zapłaty na rzecz Vattenfall w ciągu pięciu dni roboczych od dnia zawarcia umowy depozytu w wysokości 120 mln złotych. Zamknięcie transakcji zostało jednak uzależnione od uzyskania przez Tauron zgody Prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji.

Skupienie energii

Grupa Tauron jest producentem i dystrybutorem energii elektrycznej w Polsce. Sieci dystrybucyjne spółek, które należą do Grupy obejmują 17 proc. powierzchni kraju. Usługi dystrybucyjne świadczone są na obszarze prawie 53 tys. km kw., za pośrednictwem 187 tys. km linii energetycznych. Ponadto holding kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Do Grupy należą dwie kopalnie węgla kamiennego, siedem elektrowni, cztery elektrociepłownie, 35 elektrowni wodnych. Grupa sprzedaje energię do ponad 4 mln klientów.

Vattenfall produkuje, dystrybuuje i sprzedaje ciepło oraz energię elektryczną. Firma rozpoczęła działalność w Polsce w 1992 roku. W 1999 roku Vattenfall został inwestorem strategicznym Elektrociepłowni Warszawskich. Umowę prywatyzacyjną dotyczącą zakupu 55 procent akcji podpisano 27 stycznia 2000 roku i była to jedna z pierwszych prywatyzacji w polskim sektorze energetycznym.

W 2001 r. Vattenfall nabył pakiet 33 procent akcji Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego, rozpoczynając pierwszą w Polsce prywatyzację spółki dystrybucyjnej energii elektrycznej. Spółka zależna Vattenfall Distribution Poland odpowiada za działanie i rozwój sieci dystrybucji energii elektrycznej na Górnym Śląsku. Dostarcza 11 proc. energii elektrycznej sprzedawanej w Polsce. Jest właścicielem linii energetycznych o łącznej długości 26 tys. 757 km, rozmieszczonych na obszarze 4 tys. 221 km kw.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24