Tańszy gaz z Rosji dla Grecji. Zapłacą tyle, ile Ukraina przed obniżką

Najnowsze

CC by SA Flickr | Tilemahos EfthimiadisGrecy zapłacą Cenę za 1000 metrów sześciennych gazu mniej niż 400 dolarów

Gazprom obniżył ceny gazu dla Grecji o 15 proc. Nowa cena obowiązuje z mocą wsteczną - od lipca 2013 r.

Porozumienie zawarte między rosyjskim koncernem a greckim dostawcą DEPA przedłuża dotychczasową umowę o 10 lat, do 2026 r.

Ulga dla budżetu

Przewiduje przesył od 2,5 do 3 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. - Cenę za 1000 metrów sześciennych ustalono na mniej niż 400 dolarów - dowiedział się Reutersowi od osoby bezpośrednio zaangażowanej w rozmowy między koncernami. To o 15 proc. mniej od dotychczasowej. Dla porównania, Ukraina płaci obecnie za gaz od Rosji 268,5 dol. za 1000 m sześc. W ubiegłym roku było to 400 dolarów.

Podpisanie umowy to sukces ministerstwa energetyki, które w obliczu ogólnokrajowej recesji dążyło do zmniejszenia kosztów importu gazu. Gazprom jest największym dostawcą gazu dla Grecji.

UE na gazie

Gazprom pokrywa jedną trzecią zapotrzebowania Unii Europejskiej i Turcji na gaz ziemny, zapewniając Rosji jedną piątą całości jej wpływów dewizowych. Z powodu słabego popytu jego eksport spadł w roku 2012 w porównaniu z rokiem poprzednim o 7,5 proc., do 138,8 mld metrów sześciennych - przy średniej cenie 402 dolary za 1000 metrów sześciennych.

Autor: rf/klim/ / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: CC by SA Flickr | Tilemahos Efthimiadis