Tanie musli i drogi kotlet

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huZboża tanieją, mięso drożeje

Duża podaż tańszego ziarna z importu wpływa na spadek cen zbóż na rynku krajowym. Rosną natomiast ceny skupu mięsa wieprzowego i wołowego - podało ministerstwo rolnictwa.

Cena skupu pszenicy konsumpcyjnej w ciągu tygodnia obniżyła się o 1,8 proc. i w ostatnim tygodniu maja ukształtowała się na poziomie 857 zł za tonę. To o blisko osiem procent mniej niż przed miesiącem, ale prawie 39 procent więcej niż przed rokiem.

W tym samym czasie cena żyta konsumpcyjnego wyniosła 730 zł/t, czyli o 2,3 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, ale o 3,7 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie ziarno to było o ponad 19 proc. droższe niż w porównywalnym okresie 2007 roku.

Za jęczmień paszowy płacono 713 zł/t, tj. o 3,6 proc. mniej niż tydzień wcześniej i o 10,7 proc. mniej niż przed miesiącem. Ziarno to było jednak o prawie 29 proc. droższe niż przed rokiem.

Coraz mniej mięsa

Wobec malejącej krajowej produkcji żywca wieprzowego i wołowego, rosną ceny skupu i ceny zbytu mięsa czerwonego. Cena wieprzowiny w Polsce jest jedną z najwyższych w krajach Unii Europejskiej.

Według danych ministerstwa, na koniec maja za żywiec wieprzowy średnio w kraju płacono 4,37 zł/kg, tj. o 1,8 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, o ponad 17 proc. więcej niż przed miesiącem i o 33 proc. więcej niż rok wcześniej.

Średnia cena żywca wołowego wzrosła do 4,24 zł/kg z 4,23 zł/kg w poprzednim tygodniu. Była ona o prawie jeden proc. wyższa niż przed miesiącem i o blisko pięć proc. wyższa niż przed rokiem.

Za kurczęta typu brojler, tak jak miesiąc wcześniej, płacono 3,23 zł/kg wobec 3,25 zł/kg w poprzednim tygodniu. Cena ta była o prawie osiem proc. wyższa niż rok wcześniej.

Za indyki dostawcy otrzymywali 4,54 zł/kg wobec 4,53 zł/kg tydzień wcześniej. W odniesieniu do cen sprzed miesiąca drób ten podrożał o jeden proc., ale był o jeden proc. tańszy niż przed rokiem.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu