Tanie koleje na razie zostają

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Przewozy Regionalne spłacają tory

Przewozy Regionalne nadal mogą korzystać z torów kolejowych. PKP Polskie Linie Kolejowe nie rozwiążą na razie umowy z samorządową spółką, ponieważ zapłaciła ona część zaległych należności.

W środę zarząd PKP PLK poinformował, że na konto spółki wpłynęła należność z tytułu nieopłaconych przez Przewozy Regionalne faktur za grudzień 2009 roku. W związku z tym Zarząd PLK odstąpił od rozwiązania umowy z Przewozami Regionalnymi. Jednocześnie zarząd zdecydował, że skoro Przewozy Regionalne wciąż mają dwumiesięczne zaległości w spłacie zobowiązań wobec PLK, przewoźnik ten ma ograniczyć od 24 kwietnia 2010 roku swoje przewozy do 80 proc. zapisanych w umowie.

Grozili zerwaniem

Chodzi o opłatę za korzystanie z torów kolejowych, którą wszyscy przewoźnicy odprowadzają do zarządzającej infrastrukturą spółki PKP PLK. W drugiej połowie marca Przewozy Regionalne otrzymały od PKP PLK pismo, w którym spółka poinformowała, że jeżeli samorządowy przewoźnik nie zapłaci zaległych zobowiązań, to umowa może zostać wypowiedziana.

Rachunki wciąż zaległe

Przewozy Regionalne wciąż nie porozumiały się jeszcze z PKP S.A. w sprawie uregulowania czynszu za wynajmowane od tej spółki pomieszczenia na dworcach, w tym kas biletowych. PKP S.A. szacują, że Przewozy Regionalne są im winne z tego tytułu ponad 56 mln zł.

Przewozy Regionalne wyszły z Grupy PKP w 2008 roku i przeszły w ręce zarządów 16 województw. To największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24