Tam żyje się najlepiej

Najnowsze

Aktualizacja:

Wiedeń jest miastem, gdzie żyje się najprzyjemniej, bo tam standard jest najwyższy na świecie - wynika z opublikowanego we wtorek dorocznego zestawienia firmy konsultingowej Mercer. Stolica Austrii wyprzedziła w tym roku szwajcarski Zurych. Warszawa znalazła się na 85. miejscu.

W światowej czołówce poza Wiedniem, Zurychem i Genewą są kanadyjski Vancouver i nowozelandzkie Auckland. W pierwszej dziesiątce mocną reprezentację mają Niemcy - szóste i siódme miejsce zajmują odpowiednio Düsseldorf, Monachium i Frankfurt nad Menem.

Europa Zachodnia górą

Na wysokich miejscach w rankingu znajduje się kilka kanadyjskich miast. Za najbardziej przyjazne miasto amerykańskie uznano hawajskie Honolulu - 28., oraz San Francisco - 29. miejsce.

Wśród metropolii Europy Środkowo - Wschodniej najwyżej - na 71. miejscu - znajduje się czeska Praga. Warszawa zajęła dopiero 85. lokatę - za Budapesztem, Wilnem i Lubljaną. Na szarym końcu wśród europejskich miast umieszczono białoruski Mińsk.

Według analityków najniebezpieczniejsze miasto na świecie to niezmiennie od kilku lat iracka stolica - Bagdad. Na końcu listy znajdują się także kenijskie Nairobi, stolica Demokratycznej Republiki Konga - Kinszasa, oraz pakistańskie Karaczi.

Analitycy Mercera ocenili 215 miast na całym świecie. W badaniu pod uwagę brano między innymi transport publiczny, opiekę zdrowotną, dostęp do pracy i edukacji oraz bezpieczeństwo.

Źródło: PAP