Tak źle nie było od 30 lat

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huCzarne chmury nad Wyspami

Gospodarka Wielkiej Brytanii kurczy się najszybciej od trzech dekad. PKB Wielkiej Brytanii spadł w pierwszym kwartale o 4,1 procent rok do roku i o 1,9 proc. wobec ostatnich trzech miesięcy roku 2008 roku. Kwartalne tempo spadku było największe od 30 lat.

Według opublikowanych w piątek danych, wydatki brytyjskich gospodarstw domowych skurczyły się w ciągu kwartału o ponad jeden procent, podobnie jak sektor usług.

Branża budowlana skurczyła się o 2,5 proc., a produkcja przemysłu - o ponad 5 proc. - najmocniej od 35 lat.

Wyjechać z kryzysu

Produkcja aut w Wielkiej Brytanii poszła w dół o połowę. W kwietniu z taśm montażowych na Wyspach zjechało o 55 proc. pojazdów mniej niż rok wcześniej. O tyle samo osunęła się produkcja w pierwszych 4 miesiącach roku.

O połowę spadł też w kwietniu eksport brytyjskich samochodów. Sektor liczy teraz na rządowy plan dopłat do kupna nowych pojazdów. Rząd oferuje 2 tys. funtów na nowy samochód każdemu, kto zezłomuje co najmniej 10-letnie auto. Program spotkał się na razie z krytyką, bo jego zasady nie są jasne. Część producentów aut liczy jednak na to, że rządowy program pobudzi sprzedaż - tak, jak stało się to na przykład w Niemczech.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu