Tablety pod lupą urzędu. Ponad połowa nie spełnia wymagań

Najnowsze

ShutterstockKontrola UKE: 55 proc. tabletów nie spełnia wymagań

Ponad połowa tabletów na rynku nie spełnia wymagań formalnych lub technicznych – wynika z kontroli Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który przekrojowo sprawdził cały rynek tych chętnie kupowanych urządzeń mobilnych.

Sprzedaż tabletów szybko rośnie. Dlatego UKE postanowił sprawdzić, czy dostępne w Polsce urządzenia spełniają wymagania zarówno formalne, jak i techniczne. W czasie kontroli sprawdzono 104 losowo wybrane tablety. W szczególności skupiono się na zbadaniu tańszych modeli, które cieszą się szerokim zainteresowaniem klientów.

55 proc. nie spełnia wymagań

- Procedurze kontrolnej poddano 104 wytypowane losowo urządzenia. Dodatkowo próbki 31 proc. kontrolowanych wyrobów poddano szczegółowym badaniom laboratoryjnym.

Jedynie w stosunku 45 proc. urządzeń nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości – informuje UKE w raporcie.

W pozostałych przypadkach producenci musieli usunąć nieprawidłowości – tak, aby tablety mogły pozostać w sprzedaży. Udało się to 43 producentom. "Spośród pozostałych 14 urządzeń, które nie spełniały wymagań - trzy zostały wycofane z rynku, a w dwóch przypadkach Prezes UKE wydał zakaz udostępniania wyrobu" – czytamy w raporcie UKE. W stosunku do pozostałych 11 wyrobów nadano bieg postępowaniom administracyjnym.

Mogą zakłócać pracę telewizorów

Co było nie tak z zakwestionowanymi tabletami? Chodziło głównie o braki w dokumentacji - urządzenia nie miały odpowiedniego oznakowania, instrukcji, bądź deklaracji zgodności.

Co gorsza część tabletów nie spełniała jednak wymagań konstrukcyjnych i mogła zakłócać pracę innych urządzeń domu - np. telewizora lub radioodbiornika.

KTÓRE TABLETY NIE SPEŁNIAJĄ WYMAGAŃ? - ZOBACZ CAŁY RAPORT UKE

Autor: msz//bgr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock