"Ta strategia to nie pułapka"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski

Komisja Europejska ogłosiła w środę propozycję nowej strategii UE. Komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski ocenił, że przyjęta w środę przez KE propozycja nowej unijnej strategii gospodarczej Europa 2020, po wprowadzonych do niej zmianach, odpowiada na interesy wszystkich państw członkowskich, w tym także Polski.

- Mamy strategię, z którą można się utożsamiać w rożnych częściach Europy, także w tych krajach, które nadal sprzątają po komunizmie - powiedział polski komisarz. Jak dodał, w ostatecznej wersji propozycji KE "nie ma zasadzek" na interesy takiego czy innego kraju członkowskiego. Podkreślił, że po dyskusjach nad kształtem nowej strategii w gronie komisarzy, doszli oni do wniosku, że polityka spójności powinna pozostać głównym instrumentem realizacji unijnej strategii Europa 2020.

Spójność tez ważna

Tym samym komisarz odniósł się do zarzutów stawianych wcześniej przez polskich dyplomatów, iż strategia, która koncentruje się na inwestycjach w badania i innowacje oraz gospodarkę opartą na wiedzy, jest napisana pod kątem wyłącznie starych krajów UE. Zdaniem Lewandowskiego, te obawy zostały jednak rozwiane po zmianach, jakie do projektu KE wprowadzili komisarze podczas ubiegłotygodniowego dwudniowego seminarium w Brugii na północy Belgii.

- Kolegium komisarzy podpisało się po zmianach wprowadzonych w Brugii. W strategii jest 17 odniesień do spójności. A sama spójność, nazwana jako "terytorialna, gospodarcza i społeczna spójność", jest jednym z trzech głównych celów strategii - powiedział PAP Lewandowski.

Komisja Europejska ogłosiła w środę nową strategię Europa 2020 (czyli na najbliższą dekadę), która ma zastąpić nieskuteczną Strategię Lizbońską. Strategia Europa 2020 ma trzy priorytety: inteligentny rozwój oparty na wiedzy i innowacji, zrównoważony wzrost oparty na gospodarce niskoemisyjnej oraz wspieranie wzrostu zatrudnienia i spójności gospodarczej, terytorialnej i społecznej.

Polska krytykuje

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan wytknęła kilka braków w ogłoszonej w środę przez KE strategii gospodarczej Europa 2020, wskazując na zagrożenia dla polityki spójności, brak konkretnych metod wdrożenia strategii i ułatwień dla firm. Szefowa biura Lewiatana w Brukseli Katarzyna Sochacka oceniła, że strategia nie przewiduje środków na wyrównywanie poziomu rozwoju gospodarczego dla słabiej rozwiniętych krajów i regionów UE.

Po tym, gdy Unia Europejska uporała się z impasem instytucjonalnym wraz z wejściem w życie Traktatu z Lizbony, priorytetem unijnych instytucji jest obecnie ożywienie gospodarcze i wzrost zatrudnienia po kryzysie. Stąd przyjęta propozycja strategii nazwanej Europa 2020 na najbliższą dekadę, do roku 2020. Zastąpi ona nieskuteczną Strategię Lizbońską.

- Musimy stworzyć nowy model gospodarczy oparty na wiedzy, niskoemisyjnej gospodarce i wysokiej stopie zatrudnienia. Jest to walka wymagająca mobilizacji całej Europy - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Jego zdaniem, Europa 2020 będzie odpowiedzią na krytykę, iż UE dysponując polityką monetarną w niewystarczający sposób koordynuje krajowe polityki gospodarcze.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24