Najnowsze

T-Mobile podwyższył ceny. UOKiK sprawdza, czy zgodnie z prawem

Najnowsze

UOKiK/TVN24 BiSUOKiK sprawdzi także m.in. to, czy T-Mobile nie złamał warunków umowy z konsumentami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbada, czy podwyżka cen wprowadzona przez operatora telefonii komórkowej T-Mobile była zgodna z prawem. Na nowe zasady poskarżyli się konsumenci.

"Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie operatora T-Mobile. Urząd zbada, czy sposób, w jaki operator wprowadził podwyżkę cen był zgodny z prawem" - poinformował w komunikacie UOKiK.

Po skargach klientów

Warto przypomnieć, że UOKiK może wszcząć postępowanie wyjaśniające, które prowadzone jest zawsze w sprawie, a nie przeciwko konkretnemu przedsiębiorcy. Właśnie na takie rozwiązanie zdecydował się urząd. W czasie kontroli UOKiK zbada, jaka jest sytuacja rynkowa i czy podwyżka cen, na którą skarżą się klienci T-Mobile, była zgodna z prawem. - Postępowanie wykaże, czy zmiana zawartych z konsumentami umów o świadczeniu usług telekomunikacyjnych jest dokonywana w sposób zgodny z prawem. W listach wystosowanych do niektórych klientów w lipcu tego roku operator zapowiedział, że jeśli nie zgodzą się oni na zmianę taryfy, to od 1. września ich abonament telefoniczny wzrośnie o 5 zł" - tłumaczy UOKiK. Urząd sprawdzi także m.in. to, czy T-Mobile nie złamał warunków umowy z konsumentami, czy należycie poinformował ich o zmianie ceny, oraz czy wyznaczył odpowiednio długi termin na decyzję. Urzędnicy przyjrzą się również temu, czy z otrzymanych pism konsumenci mogli dowiedzieć się, że w przypadku braku akceptacji zmian mogą wypowiedzieć umowę, a operatorowi w takiej sytuacji nie będzie przysługiwało roszczenie o zwrot ulgi udzielonej w związku z zawarciem umowy.

Efekty za miesiąc

W komunikacie UOKiK czytamy, że "postępowanie wyjaśniające powinno się zakończyć w ciągu 30, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – 60 dni od jego wszczęcia". - "Podane terminy mogą jednak ulec wydłużeniu np. w przypadku oczekiwania przez urząd na żądane od przedsiębiorcy informacje. Jeżeli w trakcie postępowania wyjaśniającego prezes urzędu stwierdzi nieprawidłowości, może wszcząć postępowanie w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów" - informuje UOKiK.

Autor: msz/km / Źródło: tvn24bis.pl