Szykuj się na droższe OC i AC

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huZapłacimy więcej za OC i AC

Kierowcy muszą spodziewać się podwyżki cen ubezpieczeń OC i AC - zapowiada "Gazeta Wyborcza". Powodem jest zapowiadana podwyżka VAT, bo wyższy podatek oznacza podwyższenie cen napraw samochodów w warsztatach.

Do tej pory Polacy płacili za ubezpieczenia najmniej w Europie. Jak wylicza "GW", w sąsiednich Czechach i na Słowacji stawki są wyższe dwukrotnie, w Austrii trzykrotnie, a w Luksemburgu aż czterokrotnie.

Teraz, po zapowiedzianej przez rząd podwyżce VAT, wzrosną ceny usług w warsztatach, a także koszty własne towarzystw ubezpieczeniowych - to zaś oznacza podwyżkę cen polis. Podwyżka uderzy też po kieszeni ubezpieczycieli sprzedających polisy przez telefon i internet, bo będą musieli zapłacić więcej za reklamy - także z powodu wyższego VAT-u.

Tracą na OC

Poza tym wzrosnąć ma składka na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca odszkodowania za wypadki spowodowane przez kierowców bez obowiązkowego OC. Z 0,7 proc wartości sprzedaży OC ma wzrosnąć do 1 proc. Tu ubezpieczyciele koszt też przerzucą na klientów.

Jak pisze "GW", do tego dochodzi również rosnąca od dwóch lat wartość wypłacanych odszkodowań. Sroga zima i letnie powodzie przełożą się na wzrost cen.

Według gazety, ubezpieczyciele chętnie podniosą ceny, zwłaszcza OC, na którym nie zarabiają, ale ponoć dopłacają. Podwyżki jednak nie będą skokowe, ale mają zostać rozłożone w czasie.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu