Szybszy wzrost, mniejsze bezrobocie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Płace w budżetówce w przyszłym roku nie wzrosną - przewidują założenia do budżetu

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czwartek przygotowane przez Ministerstwo Finansów założenia do przyszłorocznego budżetu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Przewidują one, że PKB wzrośnie o 3,5 proc., inflacja średnioroczna wyniesie 2,3 proc.; stopa bezrobocia w grudniu 2011 roku spadnie do 9,9 proc. Założenia nie przewidują wzrostu płac w budżetówce.

Zgodnie z założeniami, przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniesie 3359 zł, nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 3,7 proc., a realny wzrost 1,4 proc.

Nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw będzie na poziomie 4 proc., a przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej wzrośnie o 1,9 proc.

MF podkreśla w założeniach do budżetu na 2011 rok, że oczekuje, iż w 2010 roku głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w Polsce będzie popyt krajowy, a w przyszłym roku można oczekiwać jego poprawy.

Rząd planuje skonstruować przyszłoroczny budżet w oparciu o regułę wydatkową, która ograniczy wzrost wydatków elastycznych i nowych wydatków sztywnych do inflacji powiększonej o 1 pkt proc.

"W celu obniżenia relacji deficytu do PKB do poniżej 3 proc., zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, rząd w ramach Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów przewiduje m.in. wprowadzenie dyscyplinującej reguły wydatkowej, na podstawie której górny limit wydatków elastycznych i nowych wydatków sztywnych obliczany byłby na podstawie prognozowanego wskaźnika inflacji powiększonego o 1 punkt procentowy" - czytamy w dokumencie.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24