Najnowsze

Szybko się wyprowadź - dostaniesz premię

Najnowsze

Rząd przyjął projekt dotyczący inwestycji drogowych. Ma on przyspieszyć budowę przede wszystkim dróg i autostrad. "Specustawa drogowa" jak już wcześniej nazywał ją minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zakłada wydanie jednej decyzji zamiast dwóch, co ma przyspieszyć każdą inwestycję nawet o rok. (TVN24)
TVN24Roboty rusza z kopyta?

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej inwestycji drogowych. Nowe przepisy mają przyspieszyć budowę przede wszystkim dróg i autostrad. Ochrzczona przez ministra infrastruktury "spec-ustawą drogową" zakłada wydanie jednej decyzji administracyjnej zamiast dwóch - co ma oszczędzić nawet o rok.

Jak powiedział premier Donald Tusk, projekt dotyczy prawno-administracyjnego umożliwienia znacznego przyspieszenia budowy dróg. - Przede wszystkim autostrad i dróg ekspresowych - powiedział premier. Zapewnił, że przepisy umożliwią szybsze spełnianie procedur, od których zależy rozpoczęcie inwestycji.

Głównym projektem, jaki przyjęliśmy po bardzo długiej i burzliwej dyskusji, jest projekt ujednolicenia procedury w taki sposób, aby jedną decyzją administracyjną uzyskiwać zezwolenie oraz warunki lokalizacji Donald Tusk

- Jest projekt ujednolicenia procedury w taki sposób, aby jedną decyzją administracyjną uzyskiwać zezwolenie oraz warunki lokalizacji - wyjaśnił szef rządu. Według premiera, przepisy mają przyspieszyć przede wszystkim procedury wywłaszczeniowe.

Donald Tusk aznaczył, że w przypadku wielkich inwestycji autostradowych będzie chodzić o tysiące nieruchomości. - Będą one ze zrozumiałych względów budzić emocje - zauważył premier i dodał, że jego rząd ma na uwadze ludzką własność i stabilność życia obywateli, lecz jednocześnie chce maksymalnie przyspieszyć tę procedurę.

Wyprowadź się szybko, dostaniesz bonus

Unikniemy efektów odwoławczych, bo decyzja o pozwoleniu będzie jednocześnie decyzją wywłaszczeniową premier Donald Tusk

Premier mówił także, że zgodnie z projektem decyzję wydawane przez wójtów będą miały rygor natychmiastowej wykonalności. - Pozwoli to uniknąć efektów odwoławczych, bo decyzja o pozwoleniu będzie jednocześnie decyzją wywłaszczeniową - wyjaśnił.

Szef rządu dodał, że obywatele, którzy wyprowadzą się z wywłaszczonej nieruchomości w ciągu 30 dni od decyzji, będą mogli liczyć na bonusy finansowe w wysokości 5 proc. wartości nieruchomości. Zaznaczył także, że wartość nieruchomości będą szacować biegli, a wywłaszczeni będą mogli podejmować drogę sądową, jeśli rekompensata ich nie usatysfakcjonuje. - Ale to nie zatrzyma procesu inwestycji - podkreślił szef rządu.

Druga część posiedzenia Rady Ministrów, podczas której rząd dalej będzie dyskutować o inwestycjach drogowych, została przeniesiona na piątek.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości