Szybki internet na 3 procent

Najnowsze

Aktualizacja:
SXCSzybki internet na 3 procent

Z 1,5 miliarda euro na budowę internetu szerokopasmowego samorządy wykorzystały dotąd zaledwie 56 milionów, czyli raptem 3 procent. Rząd zapowiada wielkie przyspieszenie. Jeśli się nie uda, gigantyczne dotacje przepadną - ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna".

Unijne dotacje na budowę szybkiego internetu są dostępne od trzech lat, ale polskie samorządy wykorzystały zaledwie 3 proc. przyznanych środków. Wybudowały za nie jedynie 350 z planowanych 28 tysięcy kilometrów łączy światłowodowych. Do tego ani złotówki nie wykorzystano na program Rozwój Polski Wschodniej, a do wzięcia jest aż 300 mln euro.

- Samorządy boją się sięgać po unijne środki, dlatego, że nie wiedzą, jak zrealizować skomplikowane telekomunikacyjne inwestycje - przyznaje w rozmowie z gazetą Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury.

Dlatego wiceminister stanie na czele reaktywowanego zespołu międzyresortowego, który zajmie się m.in. koordynacją unijnych inwestycji i pomaganiem samorządowcom w pozyskiwaniu środków. - Samorządowcy potrzebują prowadzenia za rękę. Nasz pomysł byłby czymś na kształt autoryzowanej mapy drogowej, dzięki której mogliby spokojnie się poruszać - dodaje wiceminister Gaj.

kaw/mtom

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: SXC