Najnowsze

Nie "Pan Bóg", lecz po prostu "Bóg". Kontrowersyjny pomysł szwedzkiego Kościoła

Najnowsze

ShutterstockPomysł Kościoła ewangelicko-luterańskiego w Szwecji wywołuje kontrowersje

Tak chce, aby mówić w nauce religii i nabożeństwach Kościół Ewangelicko-Luterański w Szwecji. Jak wskazano, Bóg nie jest istotą ludzką, więc nie można mówić o płci, a słowo "Pan" sugeruje, że ma płeć męską. Sprawa wywołała kontrowersje, niektórzy teologowie zarzucają, że to podważenie chrześcijańskiego dogmatu Trójcy Świętej. Inicjatywa dotycząca religii, która wzbudziła emocje, pojawiła się także w Belgii. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Nowa wykładnia, do której nawołuje arcybiskup Antje Jackelen, stojąca na czele Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Szwecji, zdaniem teologów, może ponadto rodzić napięcia z innymi Kościołami chrześcijańskimi.

Mikołaj bez tiary?

Inny pomysł zrodził się w Belgii. Tamtejsza organizacja społeczna Solidaris proponuje, aby nie pokazywać wizerunku Świętego Mikołaja z mitrą ozdobioną krzyżem na głowie. Jej zdaniem człowiek w czerwonym stroju jest tak naprawdę symbolem kulturowym, a nie religijnym.

- Dzisiaj Święty Mikołaj jest świętym wszystkich belgijskich dzieci - mówi Bruno Deblander, współtwórca inicjatywy.

Ale i w tej sprawie wiele osób nie popiera pomysłu zmiany. - To smutne, że ze względu na inne religie musimy debatować nad czymś, co jest częścią naszej tradycji - powiedziała jedna z osób.

Program "24 Godziny" od poniedziałku do piątku o godz. 21.00 na antenie TVN24 BiS.

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości