Szwedom rosną stopy

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
wikipedia.orgBank centralny Szwecji podniósł koszt peiniądza do 0,5 proc.

Stopy procentowe w Szwecji w górę. To pierwsza podwyżka kosztu pieniądza w Unii Europejskiej od czasów zaostrzenia kryzysu finansowego - nie licząc podwyżki na Węgrzech jesienią 2008 roku. Główna stopa w Szwecji wzrosła z 0,25 do 0,5 procent, co było zgodne z oczekiwaniami analityków.

Bank centralny chce zachować inflację w okolicach 2-procentowego celu. W maju ceny konsumpcyjne urosły w Szwecji o 1,2 procent rok do roku, ale bank centralny w Sztokholmie spodziewa się, że ceny mogą zacząć rosnąć zbyt szybko w miarę ożywienia w gospodarce.

A ożywienie jest widoczne. Bank centralny podniósł prognozę wzrostu PKB na ten rok do 3,8 proc. z 2,2 proc. poprzednio. W pierwszym kwartale w porównaniu z ostatnim rokiem PKB wzrósł o 1,4 proc.

Władze monetarne Szwecji cieszy poprawa nastrojów wśród gospodarstw domowych i ożywienie w handlu. Z drugiej strony Sztokholm obawia się, że kryzys finansów publicznych w Europie doprowadzi do osłabienia wzrostu PKB zarówno w strefie euro, jak i w Szwecji. Dlatego obniżył prognozy wzrostu gospodarczego na przyszły rok i zapowiedział, że dalsze podwyżki stóp nie będą tak śmiałe, jak się spodziewano.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org