Szwedo już rządzi w TVP

Najnowsze

Aktualizacja:

Wygląda na to, że sytuacja na Woronicza się wyjaśnia: obowiązki prezesa przejmuje Bogusław Szwedo, odbywa on już pierwsze spotkania z pracownikami TVP. Rano nadeszła wiadomość, że Krajowy Rejestr Sądowy wpisał nowy zarząd, wykreślając jednocześnie poprzedni.

W środę informowano, że Krajowy Rejestr Sądowy wpisał jako członków zarządu TVP p.o. prezesa Bogusława Szwedo oraz Małgorzatę Wiślicką-Hińczę. Według tych doniesień z rejestru nie wykreślono jednak dotychczasowych członków zarządu: p.o. prezesa Piotra Farfała oraz zawieszonych - prezesa Andrzeja Urbańskiego, Sławomira Siwka i Marcina Bochenka.

- Bogusław Szwedo jako p.o. prezesa i Małgorzata Wiślicka-Hińcza - to nowy skład zarządu TVP - przekazał ostatecznie w czwartek rzecznik warszawskiego sądu okręgowego sędzia Wojciech Małek. Jak dodał, z rejestru władz spółki sąd wykreślił Farfała, Andrzeja Urbańskiego, Siwka i Bochenka.

Szwedo już objął firmę

Bogusław Szwedo po godzinie 9. wszedł już do budynku telewizji. Poprzedni p.o. prezesa, Piotr Farfał deklarował wcześniej, że podporządkuje się decyzji sądu. - Decyzja sądu jest jaka jest. Ja się jej podporządkuję - powiedział Farfał już po czwartkowej informacji z KRS. W drodze do firmy jest też członek zarządu Małgorzata Wiśnicka-Hińcza.

Bogusław Szwedo nie chciał mówić o planowanych na pierwszy dzień urzędowania decyzjach. Pytany, czy jeszcze w czwartek należy spodziewać się pierwszych odwołań odparł, że najpierw dowiedzą się o tym "zainteresowani".

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP ze źródeł w TVP, na jedną z pierwszych rozmów Szwedo wezwał dyrektora Wiesława Łodzikowskiego, który koordynuje projekt cyfrowej platformy TVP.

Szwedo nie zajął na razie gabinetu prezesa na dziewiątym piętrze nowego budynku TVP, urzęduje w pokoju rady nadzorczej. Pytany, czy wpuści do siedziby spółki b. prezesa Piotra Farfała powiedział: "nikt mu przepustki nie będzie unieważniał". To wyraźna aluzja do sytuacji sprzed trzech tygodni: kiedy po nominacji Rady Nadzorczej Szwedo próbował wejść do gmachu TVP, okazało się, że jego przepustka nie działa. Od tego czasu urzędował w gabinecie użyczonym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Nie wiadomo, czy w budynku TVP pojawi się Piotr Farfał. Pracownicy telewizji otrzymali już od niego list pożegnalny, w którym życzy im "powodzenia" i dziękuje za trzy i pół roku współpracy.

Błąd w KRS

Sędzia Wojciech Małek wyjaśnił też, że do środowych informacji na temat decyzji Krajowego Rejestru Sądowego wkradł się błąd. - Prawdziwa treść postanowienia brzmi: z rejestru zostali wykreśleni panowie Farfał, Urbański, Siwek i Bochenek, wpisano zaś nowy zarząd z panem Szwedo i panią Wiślicką-Hińczą. Wpisana do rejestru została też nowa rada nadzorcza TVP - powiedział Wojciech Małek.

Rzecznik potwierdził informację, że sąd odmówił udziału w sprawie jako stronom zarówno ministrowi skarbu, jak i dotychczasowemu p.o. prezesa TVP SA Piotrowi Farfałowi.