Najnowsze

Szwecja: Czyste kominy

Najnowsze

TVN24Nowa metoda spalania ogranicza emisję CO2

Dzięki zastosowaniu urządzeń oczyszczających najnowszej generacji Skandynawom udało się osiągnąć rekordowe ograniczenie emisji dwutlenku węgla - poinformował we wtorek fiński koncern Fortum i norweski Sargas.

Nowe urządzenia zainstalowano w opalanej węglem sztokholmskiej elektrowni Vartavarket pozwoliły ograniczyć emisje CO2 o ponad 95 proc.

Technologia wychwytywania dwutlenku węgla została opracowana przez specjalistów norweskiej firmy Sargas z Oslo oraz naukowców ze sztokholmskiej Politechniki Królewskiej oraz Massachusetts Institute of Technology w USA.

Metoda nazywana Ultra Low Emissions Technology (ULET) testowana przez kilka miesięcy w szwedzkiej elektrowni, okazała się w pełni skuteczna nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale również przy zastosowaniu jej w wymiarze przemysłowym.

Paliwo ekologiczne

Peter Lundstroem - dyrektor pionu technologii koncernu Fortum zapewnił, że dzięki nowej metodzie węgiel może być traktowany jako czyste i bezpieczne ekologiczne paliwo energetyczne.

O potrzebie opanowania podobnej metody mówiło się od dawna na świecie - przypomniał Henrik Fleischer, dyrektor Sargas. - Drogą testów zyskaliśmy dowody, że nasza technologia sprawdza się. Oznacza to, że świat będzie mógł korzystać z węgla również i w przyszłości, bez powodowania wzrostu zagrożenia klimatycznego - mówił Fleischer.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24