Szwajcarskie banki pod lupą. Manipulacje dotyczą ponad 5 mld dolarów. Dziennie

Najnowsze

sxcWładze badają, czy w proceder polegający na zmowie nie były zaangażowane inne firmy

Śledztwo w sprawie rzekomej manipulacji kursami walut pogłębia się - poinformowała w poniedziałek szwajcarska komisja antymonopolowa, która bada sprawę. Postępowanie dotyczy banków UBS, Credit Suisse Group AG i sześciu innych.

Władze badają też, czy w proceder polegający na zmowie nie były zaangażowane inne firmy. Badane są: JP Morgan Chase & Co, Citigroup Inc., Barclays Plc i Royal Bank of Scotland Group Plc oraz Zuercher Kantonalbank i Julius Baer Group Ltd. Komisja rozpoczęła wstępne dochodzenie we wrześniu. Manipulacje dotyczą kwoty ponad 5 mld dolarów dziennie. - To jest kolejna warstwa tej samej sprawy. Banki starają się współpracować z regulatorami, aby zminimalizować skutki finansowe - podkreśla Christopher Wheeler, analityk bankowy.

Banki odpierają zarzuty

Credit Suisse podkreśla, że zarzuty są "niewłaściwe, błędne i szkodliwe dla reputacji". Dodaje, że cały czas współpracuje z władzami w sprawie. Rzeczniczka UBS odmówiła komentarza. Wcześniej bank w oświadczeniu podkreślił, że został już sprawdzony pod kątem handlu walutami i współpracuje z organami śledczymi.

Autor: mn/klim/kwoj / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: sxc