Najnowsze

Szwajcarski bank centralny ostrzega przed podwyżką stóp procentowych. Ważna informacja dla frankowiczów

Najnowsze

Autor:
/ams
Źródło:
Reuters
Kuczyński o zmianie WIBOR-u
Kuczyński o zmianie WIBOR-uTVN24
wideo 2/6
TVN24Kuczyński o zmianie WIBOR-u

Szwajcarski Bank Narodowy zaostrzy politykę monetarną, jeśli inflacja w Szwajcarii utrzyma się na wysokim poziomie - powiedział członek zarządu banku Andrea Maechler w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek. Szwajcaria w kwietniu zanotowała najwyższy poziom inflacji od 14 lat.

Europejski Bank Centralny stał się w poniedziałek ostatnią instytucją, która zasygnalizowała, że podnosi stopy procentowe, by walczyć z rosnącą inflacją, po podobnych posunięciach amerykańskiej Rezerwy Federalnej i Banku Anglii.

Europejski Bank Centralny wskazał, że może zacząć podnosić stopy procentowe w lipcu, gdy zakończy program skupu obligacji. Według prezes EBC Christine Lagarde stopy proc. mogą wzrosnąć do końca III kw. o 50 pb.

Najniższe stopy procentowe na świecie

SNB może pójść w jego ślady, jeśli szwajcarska inflacja pozostanie poza docelowym przedziałem 0-2 proc.. W kwietniu inflacja w Szwajcarii była najwyższa od 14 lat - ceny wzrosły o 2,5 proc.

"Jeśli inflacja, której się spodziewamy, nie znajdzie się w przedziale między 0-2 procent w średnim okresie, nie zawahamy się zaostrzyć polityki" - powiedział Maechler szwajcarskiej gazecie "Bilan".

SNB ma obecnie najniższą na świecie stopę procentową na poziomie minus 0,75 proc., co wraz z gotowością do interwencji na rynkach walutowych stanowiło podstawę polityki monetarnej przez ostatnie siedem lat.

"Reakcja SNB na wyższą inflację będzie zależała zarówno od dynamiki inflacji, jak i od perspektyw gospodarczych w Szwajcarii i na świecie" - powiedział Maechler.

CHF/PLN
EUR/CHF

"Zawsze mówiliśmy, że gdy tylko będziemy w stanie znieść ujemną stopę procentową, zrobimy to. Nie wiemy jednak, kiedy będziemy w stanie to zrobić" - przekazał. Maechler odmówił odpowiedzi na pytanie, czy SNB będzie podążał za ewentualną podwyżką stóp przez EBC w lipcu.

"Naszym celem jest prowadzenie polityki monetarnej, która jest odpowiednia dla szwajcarskiej gospodarki, aby zapewnić stabilność cen w średnim okresie" - powiedziała gazecie.

Maechler powiedziała, że SNB nie ma celu dla kursu franka szwajcarskiego i że wyższa inflacja za granicą oznacza, że nominalnie silniejszy frank może być tolerowany bez szkody dla gospodarki.

Czytaj także: Nowy wskaźnik ma zastąpić WIBOR. Jest propozycja

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: MDart10 / Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości