Szturm na polskie sklepy. "Tu jest dużo taniej"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Litwini oblegają polskie sklepy

Mieszkańcy Litwy robią przed Świętami Wielkanocnymi zakupy w polskich sklepach, gdzie ceny są niższe niż na Litwie. Kupują u nas głównie artykuły spożywcze, ale też świąteczne prezenty.

Litwini kupują w polskich sklepach, głównie w hipermarketach w Suwałkach, bo tu jest nawet do 30 proc. taniej (np. w przypadku żywności). Duże różnice w cenach wynikają ze stawki VAT. Na Litwie wynosi ona 21 proc. od artykułów spożywczych, zaś w Polsce - 5 proc.

Nie bez znaczenia jest też kurs złotówki, która na Litwie kosztuje ok. 0,83 lita. - W Polsce jest dużo taniej, opłaca się tu przyjeżdżać - mówi jedna z mieszkanek Litwy.

Billboardy i ulotki

Litwini przyjeżdżają do Polski głównie po artykuły spożywcze: mięso, nabiał oraz warzywa i owoce, a także napoje. Ale nie tylko. Kupują też u nas świąteczne prezenty: zabawki, perfumy czy ubrania i zabawki.

Szacuje się, że Litwini stanowią ponad 50 proc. wszystkich klientów.

Przedsiębiorcy, by zyskać jeszcze więcej klientów z wschodniej granicy, stawiają przy drogach na pograniczu polsko-litewskim billboardy oraz kolportują gazetki promocyjne w języku litewskim.

Liczą, że także po świętach Litwini będą robić masowo zakupy w Polsce.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24