"Sztuka totalna" na stacjach 2. linii metra

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
www.metro.civ.plWejście do stacji Świętokrzyska

Ściany pokryte ogromnymi telewizorami, na których co kilkanaście sekund litery będą wyjeżdżać tuż za hamującym pociągiem. Kolorowe obrazki. Falujące sufity. Tak mają wyglądać przystanki drugiej linii metra.

Siedem stacji metra zaprojektowała jedna pracownia - AMC razem z Metroprojektem. Dzięki czemu odcinek drugiej linii metra od ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego będzie stanowił spójną całość. Autorem projektu jest architekt Andrzej Chołdzyński, który zaprojektował także stacje na Placu Wilsona. Specjaliści od budowy metra uznali ją za najładniejszą spośród otwartych w ostatnich latach. Teraz będzie okazja do kolejnego sukcesu, bo nowy projekt może dać Warszawie takie stacje, jakich na świecie jeszcze nie było.

Podziemny wielki Świat

Ściany metra wzdłuż torów pokryte zostaną monitorami, które utworzą coś w rodzaju wielkiego telewizora. Zgodnie z projektem na tych monitorach kilka razy na minutę będzie zmieniał się wystrój stacji. Odpowiednio zaprogramowane telewizory pokażą nazwę stacji z kolorowych liter. Te litery będą wyjeżdżać na stacje tuż za hamującym pociągiem. Kilka chwil po odjeździe przemieszczą się w ślad za nim. Pasażerowie będą mogli także zobaczyć to, co akurat widać nad stacją. Czyli na Dworcu Wileńskim zobaczymy pomnik "czterech śpiących" i praską cerkiew w świetle zachodzącego słońca. Będzie mecz Polski z Anglią, więc na stacji Stadion wyświetli się informacja ze zdjęciem piłkarzy.

Stacje jak motyle

Rondo Daszyńskiego w barwie bordo, Nowy Świat we fiolecie i zieleń na przystanku Stadion -żywa kolorystyka na pewno dopełni wystroju stacji. A z tymi kolorami korespondować będzie szkło nad wejściem do stacji przypominające skrzydła nietoperza.

Budowa sparaliżuje ruch

Rozpoczęcie budowy drugiej linii metra rozpocznie się za rok i potrwa około 33 miesięcy. Ale juz teraz wiadomo, ze inwestycja utrudni ruch na warszawskich drogach. Zamknięta zostanie min. ul. Targowa, którą przestaną jeździć tramwaje linii trzy i sześć. Paraliż rozładować mają awaryjne linie tramwajowe od al. Solidarności przez Jagiellońską, Ratuszową, Targową i 11 Listopada.

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: www.metro.civ.pl