Szpitale toną w długach

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Szpitale w coraz gorszej sytuacji finansowej

Sytuacja finansowa szpitali jest fatalna - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Ich nadwykonania za ubiegły rok wzrosły w porównaniu z 2010 rokiem blisko dwukrotnie i wynoszą prawie 2 mld zł. Rosną też zobowiązania placówek, które właśnie przekroczyły 10 mld zł. W efekcie apeli samorządów ministerstwo zdrowia rozważa przesunięcie obowiązkowych przekształceń placówek o dwa lata.

Zgodnie z prawem jeśli samorządy nie spłacą strat szpitali za 2012 rok, będą musiały obowiązkowo przekształcić je w spółki lub zlikwidować. Ministerstwo szykuje nowelizację ustawy. Jak pisze gazeta, choć propozycja przesunięcia obowiązku przekształceń pewnie się w niej nie znajdzie, to ministerstwo nie mówi "nie".

Zmiana zależy jednak także od innych ministerstw - zgodę na przesunięcie terminu musiałby wydać resort finansów i administracji.

Dwie zmiany

Na razie w projekcie nowelizacji resort zaplanował dwie ważne zmiany - po pierwsze samorządy miałyby otrzymać dotacje od państwa na spłacenie kredytów szpitali, które im poręczyły. Po drugie zostałyby wprowadzone fakultatywne, a nie obligatoryjne ubezpieczenia dla szpitali.

Jak pisze "DGP" przyszły rok może się okazać katastrofą dla samorządów. Jeśli straty szpitali zostaną wpisane do budżetów samorządowych, rozsadzi to ich finanse. Już teraz zobowiązania wymaglane szpitali to 1,7 mld zł.

Źródło: Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24