Najnowsze

Szpiegowanie w internecie? Giganci szykują się do kontrofensywy

Najnowsze

Google wykryło błąd w zabezpieczeniach stron www
Google wykryło błąd w zabezpieczeniach stron wwwTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/3

Google chce uszczelnić pęknięcia w systemie bezpieczeństwa, które ujawnił Edward Snowden. Amerykański koncern planuje wprowadzić szyfrowanie danych i kodowanie e-maili, aby uchronić użytkowników przed zakusami agencji wywiadu. Facebook, Microsoft i Yahoo planują podobne kroki.

Według "New York Times'a" amerykański gigant internetowy Google chce ułożyć własny kabel światłowodowy prowadzący przez dno oceanu. Władze koncernu twierdzą, że własny przewód ma przynieść oszczędności, ale za tym krokiem kryją się także inne motywacje. Chodzi o sprawowanie większej kontroli nad "transportem" danych użytkowników, do których teraz łatwy dostęp mają agencje szpiegowskie.

Brak zaufania

Po tym, jak Edward Snowdem ujawnił, jak amerykański rząd wykorzystuje informacje zdobyte m.in. przez Google do własnych celów, największe koncerny postanowiły zadbać o większe bezpieczeństwo własnych użytkowników. Współpracą z agencjami wywiadu rządu Stanów Zjednoczonych coraz mniej zainteresowane są także firmy telekomunikacyjne. Wśród nich jest chociażby gigant telefoniczny Vodafone, który poinformował w piątek, że część rządów na całym świecie domaga się możliwości bezpośredniego wykorzystania jego sieci telekomunikacyjnych do sprawowania nadzoru. Władze koncernu stwierdziły, że rządy niektórych państw próbują wywrzeć presję nad firmami telekomunikacyjnymi grożąc tym, że utracą one licencję na prowadzenie działalności w tych krajach. Robert S. Litt, radca prawny z biura Dyrektora Centrali Wywiadu, która nadzoruje wszystkie amerykańskie agencje szpiegowskie (a jest ich 17), stwierdził, że zachowanie firm telekomunikacyjnych jest "niekwestionowaną stratą dla naszego narodu". - Firmy telekomunikacyjne tracą chęć dobrowolnej współpracy z agencjami szpiegowskimi - mówi Litt i dodaje, że wcześniejsza współpraca była bardzo udana. - To jednak przeszłość. Należy zastanowić się co zrobić, bo w przyszłości agencje wywiadowcze nie będą w stanie chronić narodu - mówi Litt w "New York Times".

Będzie bezpieczniej?

Na te słowa firmy telekomunikacyjne odpowiedziały, że za ten stan rzeczy odpowiada rząd i agencje wywiadowcze, które w dążeniu do szerokiego dostępu do danych osłabiły poziom bezpieczeństwa w internecie. Efektem tego były przypadki wykradania danych, co podkopuje zaufanie użytkowników internetu. Na to nie zgadzają się chociażby Microsoft, który pracuje nad pełnym szyfrowaniem swoich produktów takich jak Hotmail i Outlook.com. Oprogramowanie ma być chronione tak, aby służby wywiadowcze nie mogły tak łatwo wydobyć z niego informacji. Wzmocnienie szyfrowania ruchu na wewnętrznych serwerach planuje też Yahoo i Facebok. Amerykańskie firmy chcą stworzyć specjalne oprogramowanie, które sprawi, że informacje będą bezpieczniejsze.

Autor: msz//gry / Źródło: New York Times

Pozostałe wiadomości