Szkocja mówi "nie". ONZ ograniczy rolę Rosji? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

EPAOglądaj TVN24 Biznes i Świat

W piątek w TVN24 Biznes i Świat będziemy komentować wyniki referendum niepodległościowego w Szkocji. Według wstępnych wyników Szkoci opowiedzieli się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie. Na naszej antenie opowiemy także o doniesieniach "New York Timesa". Jak pisze dziennik, prezydent Bronisław Komorowski będzie apelował podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o taką reformę tej organizacji, by ograniczyć możliwości Moskwy w wetowaniu działań Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczących Ukrainy i regionu.

Wyborcy w Szkocji odrzucili niepodległość w historycznym czwartkowym referendum, przy rekordowo wysokiej frekwencji.

Ulga Camerona

Brytyjski dziennik "Guardian" informuje, że po przeliczeniu głosów z 31 na 32 okręgi wyborcze procent głosujących za pozostaniem w Wlk. Brytanii wynosi 55,4.

- Nasz kraj pozostanie nienaruszony. Jestem zachwycony tym wynikiem - mówi premier David Cameron. - To jest moment, kiedy Zjednoczone Królestwo musi ruszać w przyszłość - dodał.

Alex Salmond, lider zwolenników odłączenia Szkocji od Zjednoczonego Królestwa, oznajmił, że akceptuje werdykt narodu. - Wzywam całą Szkocję do zaakceptowania demokratycznej woli narodu szkockiego - powiedział.

Moskwa bez prawa veta?

"NYT" napisał w w czwartek po południu w wydaniu internetowym, że sfrustrowany bierną odpowiedzią ONZ na rosyjską agresję na Ukrainie prezydent Polski Bronisław Komorowski powiedział, że zamierza wezwać tę organizację, by zmieniła swe zasady (funkcjonowania) tak, by powstrzymać Moskwę od wetowania działań Rady Bezpieczeństwa w sprawie regionu".

Gazeta powołuje się na wywiad, jakiego udzielił jej w Warszawie w tym tygodniu polski prezydent w związku ze swą wizytą w Nowym Jorku na kilka dni przed coroczną sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. - Moim głównym przesłaniem będzie, że Organizacja Narodów Zjednoczonych być może powinna zostać zreformowana, aby uczynić tę instytucję zdolną do przeciwdziałanie zagrożeniom, które naprawdę dziś istnieją - powiedział cytowany w "NYT" Komorowski.

Autor: red. / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA