Szkoci wybiorą niepodległość? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

Szkoci wybiorą niepodległość? Głosowanie do godz. 23 polskiego czasuTVN24 BiS
wideo 2/4

Dziś Szkoci decydują o swojej przyszłości. W referendum będą głosować za niepodległością lub pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie. W TVN24 Biznes i Świat śledzimy przebieg głosowania, a także zastanawiamy się nad konsekwencjami wyboru Szkotów.

W czwartek z samego rana w całej Szkocji otwarte zostały w lokale wyborcze, w których Szkoci zdecydują, czy ich kraj po ponad 300 latach ma się stać niepodległym państwem, czy powinien pozostać w Zjednoczonym Królestwie. Wynik plebiscytu, który zakończy się o godz. 22 (23 czasu polskiego), zostanie ogłoszony prawdopodobnie wczesnym rankiem w piątek, 19 września.

Jak wybiorą?

Na kilkadziesiąt minut przed historycznym referendum w Szkocji ciągle nie wiadomo, czy Wielka Brytania przetrwa w obecnym kształcie. Ostatnie sondaże sugerują wynik bliski remisu.

W TVN24 Biznes i Świat zastanawiamy się, jakie skutki dla Szkocji miałaby ewentualna secesja. Sprawdzimy, jak na takie wydarzenie zareagowałyby światowe rynki finansowe, a także jak niepodległy kraj poradziłby sobie bez przynależności do Zjednoczonego Królestwa.

Co na wschodzie?

Jednocześnie śledzimy dalsze wydarzenia na wschodzie Ukrainy, gdzie mimo obowiązującego od 5 września rozejmu rebelianci ostrzeliwują pozycje ukraińskie. Dziś w Wiedniu szef obserwatorów OBWE na Ukrainie Ertugrul Apakan złoży sprawozdanie ze swej misji. W Strasburgu Parlament Europejski ma przyjąć rezolucję o sytuacji na Ukrainie oraz relacjach z Rosją.

Stany Zjednoczone odwiedzi dziś prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. W Waszyngtonie będzie rozmawiał m.in. z prezydentem Barackiem Obamą, wiceprezydentem Joe Bidenem i sekretarzem stanu Johnem Kerrym. Wygłosi też przemówienie na wspólnej sesji obu izb Kongresu USA.

Gospodarka Rosji

Dziś w na Kremlu pod przewodnictwem prezydenta Władimira Putina odbędzie się posiedzenie Rady Państwowej, w której zasiadają szefowie obu izb parlamentu (Dumy i Rady Federacji), liderzy innych frakcji w Dumie, pełnomocni przedstawiciele prezydenta w okręgach federalnych oraz przywódcy regionów tworzących Federację Rosyjską.

Po tym spotkaniu Putin ma przedstawić nowy budżet Rosji. To efekt także wczorajszych konsultacji z jego doradcami ekonomicznymi. W TVN24 Biznes i Świat sprawdzimy, jak będą wyglądały plany finansowe Moskwy oraz jak Rosja radzi sobie z nałożonymi na nią sankcjami gospodarczymi.

Wracamy też do rozmowy z byłym premierem Federacji Rosyjskiej Michaiłem Kasjanowem, który w rozmowie z Bartoszem Węglarczykiem mówił m.in., że "Rosjanie popierają Putina, bo mają syndrom postradziecki".

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS, PAP