Sześć spółek chce budować metro w Warszawie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Druga linia metra ma być gotowa jeszcze przed Euro 2012

Sześciu wykonawców zgłosiło się do budowy centralnego odcinka II linii metra w Warszawie - poinformował rzecznik spółki Grzegorz Żurawski. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na przełomie 2011 i 2012 roku. Całkowity koszt to ok. 3 mld zł.

W poniedziałek upłynął termin składania wniosków kandydatów zainteresowanych budową. W skład konsorcjów, które złożyły swoje oferty wchodzą firmy z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Austrii oraz Chin.

- Spośród zgłoszonych wykonawców do dalszego postępowania dopuszczonych zostanie pięć podmiotów, mających największe doświadczenie w tego typu inwestycjach - powiedział Żurawski.

Jak podkreślił, zakończenie procedury wyłonienia wykonawcy i podpisanie z nim umowy planowane jest na przełom I i II kwartału 2008 roku. Zaprojektowanie i wybudowanie „pod klucz” centralnego odcinka II linii metra ma zostać zrealizowane w ciągu 45 miesięcy od daty zawarcia umowy.

Centralny odcinek II linii metra o długości około 6,3 km ma połączyć Wolę z Pragą Północ. Zostanie na nim zbudowanych siedem stacji: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion i Dworzec Wileński. W planach jest także budowa tunelu łączącego odcinek z istniejącą już linią podziemnej kolejki.

Według planów, stacje mają być budowane metodą odkrywkową, najgłębsza z nich znajdzie się ok. 27 metrów, a najpłytsza 12,5 m pod powierzchnią ziemi. Odcinek przebiegający pod dnem Wisły ma mieć około 600 metrów długości.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24