Szejnfeld rozrusza gospodarkę?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Adam Szejnfeld przedstawił swoje pomysły

Ponad 20 projektów ustaw mających poprawić klimat inwestycyjny w Polsce zapowiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

- Dotąd w Polsce był deficyt dobrego klimatu dla przedsiębiorczości, ale będziemy to zmieniać - podkreślił Szejnfeld.

Według jego zapowiedzi. jeszcze w tym roku powinien być gotowy projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wprowadzi on instytucję tzw. jednego okienka. Polega ona na tym, że osoba podejmująca działalność gospodarczą załatwi wszystkie formalności w jednym miejscu. Ponadto projekt ma przewidywać możliwość zawieszania działalności gospodarczej.

Docelowo "zero okienka" Szejnfeld zaznaczył, że nawet jeśli nie udałoby się zawrzeć w projekcie przepisów dotyczących "jednego okienka", to ustawa i tak powstanie. - Samo "jedno okienko" powstanie w takim razie nieco później. Ale zafunkcjonuje ono w 2008 r. - zapewnił wiceminister. Jak dodał, w przyszłości rząd PO będzie próbować doprowadzić do sytuacji "zero okienka". - Chodzi o taką sytuację, w której założenie firmy będzie możliwe bez wychodzenia z domu, przez internet - wyjaśnił Szejnfeld.

W kolejnym etapie rząd Donalda Tuska chce przygotować pakiet ustaw derogacyjnych i deregulacyjnych. - Wszędzie tam, gdzie pozwalają wymogi bezpieczeństwa albo przepisy międzynarodowe, nie powinno być żadnych reglamentacji i zezwoleń na prowadzenie działalności - powiedział.

1/4 regulacji do kosza? Jak argumentował wiceminister ze 108 obowiązujących w tym zakresie regulacji, 23 można znieść od razu.

Wiceminister zapowiedział także zmiany w Kodeksie pracy, idące w stronę zmniejszania szarej strefy. Według jego danych w tej strefie pracuje w Polsce ok 1,2 mln ludzi. Ponadto zmienią się ustawy o partnerstwie publiczno - prywatnym i prawie dewizowym. Wzmocnione będą także działania mające na celu ujednolicenie prac nad budowaniem marki "Polska" za granicą".

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24