Szejnfeld po cichu uwalnia gospodarkę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPlatforma idzie na wojnę z biurokracją

Bez rozgłosu i konferencji prasowych zaczyna się obiecana przez PO i PSL walka z biurokracją. Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld skierował do Sejmu kilka pierwszych projektów zmian. Aby prace nad nimi ruszyły szybciej, autor nadał im status poselski, a nie rządowy.

- Pod koniec ubiegłego tygodnia do klubu PO skierowałem kilka pierwszych projektów: o likwidacji ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych (w.o.h.), zmianach w kodeksie spółek handlowych (k.s.h.), ustawie o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych, prawie dewizowym, rachunkowości i stażu absolwenckim. Poźniej planujemy przesłanie do Sejmu kolejnych, w tym ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - informuje Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.

Wiceminister jak poseł

Co ciekawe, projekty wiceministra nie będą projektami rządowymi, lecz poselskimi.

- Chodzi nam o skuteczność działania. Liczy się efekt, a nie procedura legislacyjna. Pierwszym projektom chcę nadać status poselskich, aby przyspieszyć nad nimi prace - wyjaśnia wiceminister.

- Popieramy wszelkie inicjatywy ułatwień dla działalności gospodarczej, lecz zadziwia nas fakt, że członek rządu wysyła do Sejmu swoje projekty jako poselskie. Rządowe mają przecież większą siłę przebicia. Gdzie są te zapowiadane progospodarcze projekty rządu? A może panu Szejnfeldowi duszno w rządzie? Jeśli tak, to niech złoży dymisję i zajmie się działalnością poselską - mówi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Nieważne jak, ważne, żeby w ogóle

Cztery projekty były już w poprzednim Sejmie w ramach tzw. pakietu Szejnfelda. Projekt zmian w k.s.h. przewiduje m.in. obniżenie minimalnego kapitału zakładowego spółek z o.o. z 50 tys. do 25 tys. zł, a akcyjnego z 500 tys. do 250 tys. zł.

Projekt zmian w prawie dewizowym umożliwia przedsiębiorcom rozliczanie się na terytorium Polski w euro, bez konieczności uzyskiwania zgody prezesa NBP. Projekt zmian w ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych zmniejsza wysokość kar dla firm z 20 mln do pięciu mln zł.

Nowe propozycje to zmiany w ustawie o rachunkowości oraz eliminacja ustawy o w.o.h. Wiceminister chce podnieść z 800 tys. do 1,2 mln EUR limit rocznych przychodów, po których przekroczeniu firmy tracą prawo do prowadzenia uproszczonej księgowości. Drugi projekt likwiduje ustawę o w.o.h., która wprowadziła zezwolenia na budowę super- i hipermarketów o powierzchni powyżej 400 mkw.

Aktywny resort

Inicjatywę w tworzeniu projektów zwiększających swobodę gospodarczą przejawia także Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki. Poprosił organizacje biznesowe o wskazanie regulacji, które najbardziej im przeszkadzają. - Zaproponowane zmiany miałyby szansę zostać wprowadzone w życie szybciej, niż przygotowywany w Ministerstwie Gospodarki pakiet ustaw z obszaru przedsiębiorczości — czytamy w piśmie wicepremiera do KPP.

- Konsultujemy ze sobą wszystkie inicjatywy i działamy w pełnym porozumieniu - zapewnia Adam Szejnfeld.

Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES