Szefowa GM zarobi 14,4 mln dol. Koncern ujawnił zarobki ze względu na płeć prezes

Najnowsze

TVN24 Biznes i Świat250 mln euro zainwestuje w fabryce w Tychach koncern General Motors

Mary Barra, pierwsza kobieta na stanowisku szefa General Motors, zarobi w 2014 roku 14,4 mln dol. Jest to o 60 proc. więcej niż otrzymał w 2012 roku Dan Akerson, jej poprzednik na stanowisku dyrektora generalnego koncernu.

Koncern General Motors poinformował, że Barra otrzyma 4,4 mln dol. w gotówce oraz akcjach, ale kwota ta nie obejmuje 10 mln dolarów, które 52-latka dostanie w ramach długoterminowego planu wynagrodzeń spółki. Na to muszą się jeszcze zgodzić akcjonariusze na ich dorocznym zgromadzeniu w czerwcu.

GM ujawniło zarobki, aby "skorygować błędne wyobrażenia". Koncern z Detroit spotkał się bowiem z krytyką, że nie płaci Barry wystarczająco dużo ze względu na jej płeć.

Barra przejęła ster największej firmy motoryzacyjnej w USA 15 stycznia. Jest pierwszą kobietą na tak wysokim stanowisku.

Jej poprzednik Dan Akerson zrezygnował ze stanowiska w ubiegłym ze względu na chorobę żony. GM nie ujawnił jego zarobków w 2013 roku, ale rok wcześniej wynagrodzenie Akersona wyniosło 9 mln dolarów w gotówce i akcjach.

Autor: ToL/Klim / Źródło: Huffington Post

Źródło zdjęcia głównego: GM