Szef NBP: Inflacja poniżej 5 proc.

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESSkrzypek: Inflacja nie dotrze do poziomu 5 proc.

Inflacja w Polsce nie dotrze do poziomu 5 proc. - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek w rozmowie z TVN CNBC Biznes. Zaznaczył, że ostra polityka pieniężna nie oznacza kolejnej podwyżki stóp procentowych.

- Inflacja na poziomie 5 proc. to chyba zbyt wysokie przewidywania. Jednak nie podejmuję się w tej chwili podawania konkretnych liczb - powiedział. Jednocześnie Skrzypek podkreślił, że obecnie Rada Polityki Pieniężnej jest na etapie zacieśniania polityki pieniężnej, jednak fakt ten nie oznacza bezpośredniego wzrostu stóp procentowych.

- Niewątpliwie jesteśmy w okresie zacieśniania polityki pieniężnej. Ale oznacza to raczej ogromną troskę i analizę pewnych procesów, niż podwyżkę stóp - mówił prezes NBP. Jego zdaniem jeszcze w tym roku poziom inflacji może nieznacznie wzrosnąć. Skrzypek przewiduje, że może to nastąpić w II lub III kwartale.

Szef NBP o celu inflacyjnymTVN CNBC BIZNES

- Następnie inflacja będzie podążać w kierunku celu inflacyjnego, który wynosi 2,5 proc. Oczywiście do tego jest jeszcze daleka droga. Przewidujemy, że 2009 r. lub 2010 r. to lata, w których może ona osiągnąć właśnie ten poziom - prognozował Skrzypek.

Prezes NBP podkreślił, że w skutecznej walce z inflacją kluczową rolę odgrywa dobra współpraca pomiędzy RPP a rządem. - Mamy już pewnie dobre zapowiedzi współpracy jeśli chodzi o tę kwestię. Mam nadzieję, że wypracujmy dobre metody dialogu. - powiedział.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES