Szef klubu PSL odchodzi z resortu skarbu

Najnowsze


Wiceminister skarbu państwa Jan Bury z PSL odchodzi z resortu. Jak stwierdził, niezręcznie jest być jednocześnie urzędnikiem premiera i szefem klubu, zwłaszcza - jak się wyraził - w sytuacjach kryzysowych.

Jak powiedziała rzeczniczka MSP Magdalena Kobos, po skompletowaniu wszystkich dokumentów związanych z dymisją wiceministra zostały one w piątek przesłane do kancelarii premiera.

Przypomniała jednocześnie, że Bury swoją rezygnację "planował wcześniej i deklarował to w mediach". Oficjalnie zaś złożył ją 12 lipca. W czerwcu wiceministrem skarbu z ramienia PSL została Urszula Pasławska. Jan Bury pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwa Skarbu Państwa od 20 listopada 2007 roku. Od listopada 2011 roku - czyli od początku kadencji obecnego Sejmu - przewodniczy pracom klubu PSL. Już po wyborach parlamentarnych Bury zapowiadał, że nie będzie łączył stanowiska szefa klubu parlamentarnego z pracą w resorcie.

"Niezręczna sytuacja"

W piątek zaś Bury powiedział, że PSL przysługuje w MSP stanowisko jednego wiceministra.

- Zgodnie z zapowiedzią wcześniej w konsultacjach z ministrem Budzanowskim i ministrem Tomaszem Arabskim (szefem kancelarii premiera) uzgodniłem, że złożę rezygnację po tym, jak stanowisko w resorcie objęła pani Pasławska - zaznaczył.

Jak podkreślił, łączenie stanowiska szefa klubu PSL z pracą w resorcie skarbu było coraz trudniejsze, bo pierwsza funkcja wymagała poświęcenia coraz więcej czasu. - W sytuacjach kryzysowych, jak chociażby teraz, pozostawanie wiceministrem jest dla mnie niezręczne, bo z jednej strony jestem szefem klubu, a z drugiej urzędnikiem premiera - powiedział Bury. Polityk PSL urodził się w 1963 r. Z wykształcenia jest prawnikiem. Mandat poselski Bury pełni od roku 1991, z przerwą na lata 1997-2001. W latach 1998-2001 radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Od roku 2001 zasiada w Krajowej Radzie Sądownictwa. W latach 2002-2003 sekretarz Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, a od 2005 r. wiceprezes NKW PSL. Lider podkarpackich ludowców.

Autor: MAC/fac / Źródło: PAP