"Szef kina" wziął najwięcej. Ponad sześć milionów zł

Najnowsze

Aktualizacja:
Cinema City, BRE Bank, ComarchGreidinger, Grendowicz, Filipiak - trójka najlepiej zarabiających

6,06 mln zł zarobił w ubiegłym roku prezes mediowej spółki - Cinema City International, Moshe Greidinger - wynika z raportu firmy doradczej PwC "Wynagrodzenia zarządów największych spółek giełdowych w 2010 r.". 200 tys. mniej wyniosły dochody prezesa BRE Banku Mariusza Grendowicza. Janusz Filipiak, szef informatycznego Comarchu, trzeci w kolejności, zarobił 4,8 mln zł.

Z raportu PricewaterhouseCoopers wynika, że wśród szefów giełdowych spółek najwięcej rocznie zarabiają kierujący firmami z sektora mediów i rozrywki - średnio 2,2 mln zł. Prezesi banków dostają ok. 1,6 mln zł, spółek telekomunikacyjnych - 1,5 mln zł, a paliwowych - 1,3 mln zł. Z kolei jeśli chodzi o podział na indeksy, to spółki z WIG20 przeciętnie płaciły swoim prezesom i członkom zarządu ok. 1,4 mln zł rocznie, czyli niemal półtora raza więcej, niż spółki z mWIG40 i prawie dwa razy więcej niż te z sWIG80.

- Spółki z WIG20, znacząco przewyższające spółki z indeksów mWIG40 oraz sWIG80 pod względem aktywów i przychodów, oferują też zarządom znacznie wyższe przeciętne wynagrodzenia. Trzeba zwrócić uwagę, że o ile w przypadku bankowości i sektora paliwowego wysokość wynagrodzeń jest powiązana z wielkością spółki mierzoną wartością aktywów lub przychodów, o tyle zarówno spółki mediowe, jak i telekomunikacyjne nie odbiegają pod względem wielkości od firm z innych branż. Z kolei przedsiębiorstwa z sektora energetycznego, mimo swojej znacznej wielkości, relatywnie skromniej wynagradzały osoby zarządzające - oceniła menedżer w zespole HR Consulting w PwC Barbara Mierzejewska.

Pensja z dużą górką

Prawie 60 proc. wynagrodzenia prezesów i członków zarządów największych spółek z GPW stanowiło w 2010 r. wynagrodzenie zasadnicze, podczas gdy ok. 30 proc. to wynagrodzenie zmienne, czyli premie i nagrody. Na pozostałą część składały się inne świadczenia, m.in.: prywatna opieka medyczna, dodatkowy urlop płatny oraz wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji w jednostkach zależnych i stowarzyszonych.

Jak powiedział dyrektor w zespole HR Consulting w PwC, Artur Kaźmierczak, w kolejnych latach zarobki prezesów giełdowych spółek powinny rosnąć. - Będzie to jednak zależeć od koniunktury na rynku, jeśli będzie się ona poprawiać, to i zarobki prezesów będą rosły - stwierdził.

Im więcej Skarbu, tym mniej pieniędzy

Badanie PwC wykazuje, że na poziom wynagrodzenia członków zarządu wpływ ma struktura właścicielska firmy. Największy jej wpływ można zaobserwować w przypadku podmiotów z dużym udziałem Skarbu Państwa. W spółkach z indeksu WIG20 przedsiębiorstwa z dużym udziałem Skarbu Państwa płaciły swoim osobom zarządzającym średnio o około 20 proc. mniej, niż te o mniejszym lub zerowym akcjonariacie państwowym.

A tak wygląda lista 10 najlepiej zarabiających prezesów spółek giełdowych (w mln zł)

Moshe Greidinger - Cinema City International - 6,6 Mariusz Grendowicz - BRE Bank - 5,9 Janusz Filipiak - Comarch - 4,8 Markus Tellenbach - TVN - 4,7 Jean-Philippe Savoye - Orbis - 4,46 Piotr Janeczek - Stalprodukt - 4,42 Sławomir Sikora - Handlowy - 3,71 Dariusz Orłowski - Wawel - 3,36 Dominik Libicki - Cyfrowy Polsat - 3,28 Konrad Jaskóła - Polimex-Mostostal - 3,04

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Cinema City, BRE Bank, Comarch