Szczyt G7. Co postanowiły gospodarcze potęgi. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

Co wydarzy się na szczycie G7 w Brukseli? TVN24 BiS
wideo 2/2

Liderzy siedmiu najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata spotkali się się na szczycie G7. Pierwszy raz od 16 lat zabrakło na nim Rosji. W TVN24 Biznes i Świat sprawdzamy, jakie ważne dla m.in. dla Ukrainy decyzje podejmą najważniejsi na świecie przywódcy. Sprawdzamy też, czy dojdzie do rozmowy prezydentów Rosji i Ukrainy przy okazji obchodów rocznicy D-Day, a także o czym we Francji będzie rozmawiał Barack Obama.

Na antenie TVN24 Biznes i Świata mówimy o szczycie G7 w Brukseli, gdzie spotkali się liderzy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata.

Spotkanie prezydentów?

Zastanawiamy się też, czy dojdzie do spotkania Putin-Poroszenko. Prezydent Rosji w wywiadzie dla francuskich mediów dał do zrozumienia, że jest gotowy rozmawiać z prezydentem Ukrainy (jeszcze elektem) w piątek, przy okazji obchodów rocznicy D-Day. Z kolei Poroszenko mówi, że jak na razie jego spotkanie z Putinem nie jest przewidziane, ale nie można wykluczyć, że dojdzie do niego w takim czy innym formacie. Putin mówił też, że liczy na finalizację kontraktu dotyczącego sprzedaży przez Francję Rosji okrętów desantowych Mistral. USA i inne kraje zachodnie wzywały Francję, by przemyślała kwestię sprzedaży Moskwie zaawansowanego technologicznie sprzętu wojskowego w następstwie działań Rosji na Ukrainie, w tym po marcowej aneksji Krymu. Władimir Putin oskarżył USA o prowadzenie "najbardziej agresywnej polityki zagranicznej na świecie".

Cameron: Działania wobec Ukrainy są nie do przyjęcia i dlatego Rosji nie ma z namiTVN24 Biznes i Świat

Zakończą kryzys?

W przeddzień obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii prezydent Francji Francois Hollande spotka się oddzielnie z prezydentem USA Barackiem Obamą i prezydentem Rosji Władimirem Putinem. We francuskiej stolicy ma również dojść do rozmów Putina z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Oczekuje się, że wśród tematów tych wszystkich spotkań znajdzie się kryzys ukraiński. Na antenie TVN24 Biznes i Świat będziemy zastanawiać się, jaki będzie efekt tych negocjacji. Pilnujemy również rozwoju wydarzeń na wschodzie Ukrainy – na dwa dni przed zaprzysiężeniem Petro Poroszenki na prezydenta trwa operacja antyterrorystyczna sił rządowych przeciwko prorosyjskim separatystom, zginęło w niej kilkaset osób. W rękach separatystów wciąż przebywają dwie ekipy obserwatorów OBWE, zatrzymane w ubiegłym tygodniu w obwodach donieckim i ługańskim.

Źródło: TVN24 BiS