Najnowsze

Szczecin skarży Nord Stream w niemieckim sądzie

Najnowsze

TVN24Układanie bałtyckiej rury zbliża się do finału

Zarząd Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu odwołał się do niemieckiego sądu od decyzji tamtejszego urzędu, który odrzucił polskie zastrzeżenia w sprawie głębokości ułożenia Gazociągu Północnego - poinformował prezes portów Jarosław Siergiej.

Odwołanie już pod koniec marca trafiło do sądu administracyjnego w Hamburgu. Jak wyjaśnił Siergiej, pod koniec lutego niemiecki Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH) w Stralsundzie odrzucił skargę polskich portów z 2010 r. dotyczącą pozwolenia na budowę Gazociągu Północnego.

- Odwołanie się do sądu było następnym krokiem administracyjnym. Sąd w Hamburgu nie będzie badał już kwestii merytorycznych, lecz tylko formalne kwestie, związane z wydaniem decyzji, np. czy wszystkie nasze wnioski zostały uwzględnione albo czy nie naruszono procedury rozpatrywania skargi - dodał Siergiej.

Strona polska obawia się, że obecne ułożenie Gazociągu Północnego na głębokości 17,5 metra na odcinku, w którym krzyżuje się on z północnym torem podejściowym do portu w Świnoujściu, uniemożliwi dostęp statkom o zanurzeniu powyżej 13,5 metra i zablokuje rozwój tego portu w przyszłości. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście domaga się zatem pogłębienia gazociągu jeszcze przed rozpoczęciem jego eksploatacji, na co nie godzi się jednak inwestor, konsorcjum Nord Stream.

Sporny odcinek gazociągu położony jest na wodach niemieckich.

O polskiej skardze do sądu administracyjnego w Hamburgu poinformował też w poniedziałek niemiecki dziennik "Die Welt". Według gazety, jeśli skarga zostanie uznana za zasadną, pozwolenie na budowę gazociągu w obecnej formie będzie sprzeczne z prawem. Raczej nie jest jednak prawdopodobne, by sąd rozpatrzył polską skargę przed zakończeniem budowy gazociągu - ocenia "Welt.

Plany Nord Stream przewidują, że jeszcze w kwietniu zakończy się budowa pierwszej nitki Gazociągu Północnego, który połączy rosyjski Wyborg z niemieckim Greifswaldem. Dotychczas ułożono już 1110 km, czyli 90 procent pierwszej nitki. Jej eksploatacja, związana z przesyłem gazu ziemnego z Rosji do Niemiec, ma rozpocząć się w październiku.

Budowa drugiej nitki ma ruszyć w maju tego roku, a zakończyć w kwietniu 2012 r. Pełną przepustowość - 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie - Gazociąg Północny osiągnąć ma pod koniec przyszłego roku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24