Syrenka na Janosika skarży się Temidzie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Syrenka na Janosika skarży się Temidzie

Stołeczni radni jednomyślnie zdecydowali o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. janosikowego. Na mocy ustawowego przepisu Warszawa co roku oddaje biedniejszym samorządom ok. 1 miliarda złotych ze swych dochodów.

Jak oceniła przewodnicząca Rady Miasta Ewa Malinowska-Grupińska, "janosikowe" oddawane w formie dotacji biedniejszym samorządom "ma charakter socjalistyczny". Przewodnicząca podkreśliła także, że wyliczane jest ono na podstawie historycznych danych i w tym roku Warszawa zapłaci więcej niż w ub. roku, choć dochody do budżetu miasta spadły z powodu ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego.

Wiceprzewodnicząca rady Ligia Krajewska zauważyła także, że są w Polsce powiaty i gminy, które oficjalnie mają niskie dochody w przeliczeniu na jednego mieszkańca, ale w rzeczywistości są one znacznie wyższe. Jako przykład podała powiat tatrzański, w którym wysokie są dochody z turystyki. Podkreśliła również, że Warszawa ponosi nie tylko koszty związane z "janosikowym", ale też na przykład związane z demonstracjami, na które przyjeżdżają do stolicy mieszkańcy innych regionów.

Projekt uchwały w sprawie skierowania wniosku do Trybunału poparli radni ze wszystkich klubów. Dariusz Figura (PiS) powiedział jednak, że prostsze od drogi prawnej, na którą obecnie wkroczyło miasto, byłoby złożenie projektu zmian w obowiązującej ustawie, a to - w jego ocenie - mogła by spowodować prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która jest także wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej.

Odpierając te zarzuty Malinowska-Grupińska powiedziała, że posłowie w większości nie pochodzą z Warszawy i trudno byłoby uzyskać ich poparcie dla takiego projektu. - Droga, którą wybraliśmy, ma największe szanse na bycie skuteczną - dodała.

O zaskarżenie "janosikowego" apelowali do radnych obywatele ze Związku Stowarzyszeń Praskich.

Decyzję o skierowaniu do trybunału podobnej skargi podjęli w luty radni sejmiku województwa mazowieckiego.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24