Świnoujście nie boi się gazoportu

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huJak dotąd do świnoujskiego portu zawijają masowce, teraz w pobliżu ma powstać gazoport

Tylko co czwarty mieszkaniec Świnoujścia jest przeciwny budowie w okolicy tego miasta terminalu gazu skroplonego - wynika z sondażu, wykonanego na zlecenie inwestora gazoportu. Sprzeciw jest większy w prawobrzeżnej części miasta, tam gdzie instalacje mają zostać zlokalizowane - ale i tak połowa tamtejszych mieszkańców jest ZA.

Według wyników ankiety przeprowadzonej przez firmę MillwardBrown SMG/KRC, 46 procent mieszkańców miasta jest „zdecydowanie za”, a 26 procent „raczej za” budową gazoportu na wyspie Uznam. Przeciwnych inwestycji jest 24 procent pytanych (11 proc. „zdecydowanie przeciw” i 13 proc. „raczej przeciw”).

Bardziej sceptyczni są mieszkańcy prawobrzeżnej dzielnicy Warszów, gdzie zlokalizowany jest port handlowy, i gdzie ma powstać terminal LNG. Jednak i tam połowa (51 proc.) popiera tę inwestycję (39 proc. „zdecydowanie” i 12 proc. „raczej). Przeciwnych jest 43 proc. (27 proc. „zdecydowanie” i 16 proc. „raczej”) mieszkańców Warszowa.

Autorzy badania podkreślają, że świnoujścianie uważają, że wiedzą wystarczająco dużo na temat planów budowy gazoportu. Na pytanie „Czy wie Pan(i) że na terenie Świnoujścia planowana jest budowa „Gazoportu” – terminala morskiego do odbioru skroplonego gazu?” 48 procent mieszkańców miasta opowiada „tak, słyszałem dużo o tym planie”, a 49 procent „tak, słyszałem o tym planie ale mało się tym interesowałem”. Brak wiedzy i chęć dowiedzenia się deklaruje tylko 1 procent mieszkańców Świnoujścia.

Badanie opinii mieszkańców Świnoujścia wykonało MillwardBrown SMG/KRC metodą wywiadu telefonicznego na reprezentatywnej grupie 1000 osób, odzwierciedlającej strukturę mieszkańców Świnoujścia pod względem wieku, płci, wykształcenia i dzielnicy zamieszkania.

10 marca kwestiom budowy morskiego terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego będzie poświęcona specjalna sesja rady miasta Świnoujście, zwołana na prośbę inwestora - spółki Polskie LNG.

W połowie 2010 roku ma nastąpić wybór wykonawcy gazoportu. Inwestycja ma zostać oddana do eksploatacji w czerwcu 2014 roku. Resort skarbu zdecydował, że terminal będzie miał zdolność przeładunkową 5 mld m sześc., z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m sześc. Pod koniec czerwca ubiegłego roku PGNiG podpisało umowę z katarskim Quatargas na dostarczenie 1 mln ton LNG rocznie (ok. 1,5 mld m sześć. gazu) przez okres 20 lat.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu