Świetny Pekao, fatalny Unicredit

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Unicredit z fatalnym wynikiem

766 mln zł zarobił w trzecim kwartale tego roku bank Pekao. To więcej niż rok temu i więcej niż mówiły prognozy. W tym samym czasie właściciel Pekao - włoski Unicredit zanotował ponad 10 mld euro straty.

- W trzecim kwartale 2011 roku zysk netto Banku Pekao SA wzrósł do 766 mln zł z 660 mln rok wcześniej - podał bank w komunikacie. Analitycy oczekiwali zysku na poziomie 728 mln zł.

Wynik z tytułu odsetek wzrósł o 160 mln zł do 1,16 mld. Wyniki z tytułu opłat i prowizji wzrosły do 611 mln z 590 mln w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Kłopot właściciela

Bardzo dobry wynik Pekao zbiegł się z fatalnym, który odnotował jego właściciel - Unicredit. Włoski koncern bankowy miał w trzecim kwartale 10,6 mld euro straty netto. Spółka musiała między innymi dokonać odpisów na nietrafione zakupy banków w Kazachstanie i na Ukrainie. Odpisy na greckie obligacje wyniosły 135 mln euro.

Po fatalnych wynikach, bank zawiesił wypłatę dywidendy za ten rok. Unicredit ogłosił też plan podniesienia kapitału o 7,5 mld euro przez emisję praw do akcji, która ma nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wg Reutera Unicredit zamierza też w najbliższym czasie pięć tys. osób na całym świecie.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24